LitERAcka era dostępności [Antoine de Sant-Exupéry] Artykuł 28.

  • 23 czerwca 2020, 11:00
  • Alicja Dymitruk
LitERAcka era dostępności [Antoine de Sant-Exupéry] Artykuł 28.
29 czerwca przypada 120. rocznica urodzin Antoine de Sant-Exupéry’ego. Autor Małego Księcia był nie tylko pisarzem i poetą, ale również pilotem.

Antoine Marie Jean-Baptiste Roger de Saint-Exupéry urodził się w Lyonie, w rodzinie arystokratycznej. Gdy miał 12 lat odbył pierwszy lot samolotem. Doświadczenie zaowocowało eksperymentami. Antoine de Sant-Exupéry postanowił przerobić swój rower, dodając mu skrzydła. Zainteresowania przerodziły się w styl życia, ponieważ w 1921 roku uzyskał kwalifikacje pilota cywilnego a następnie wojskowego. W zawodzie służył krótko. Na skutek wypadku przeniesiono go do rezerwy.Antoine de Sant-Exupéry nie zrezygnował jednak z latania. Pracował m.in. w Towarzystwie Lotniczym i Latécoère Aeroposta Argentyna.

Swoje doświadczenia lotnicze przelał na papier, publikując opowiadanie Lotnik (1926), Poczta na południe (1928), Nocny lot (1931), Ziemię planetę ludzi (1939). W 1943 roku  została opublikowana powiastka filozoficzna dla dzieci i dorosłych pt. Mały Książę. Książka została przetłumaczona na ponad 400 języków, gwar i dialektów i sprzedana w 140 milionach egzemplarzy na całym świecie. Mały Książę należy do klasyki światowej literatury. Powiastka nawiązuje do wartości, więzi międzyludzkich. W książce możemy znaleźć rozważania nad istotą miłości i przyjaźni.

Zapraszamy do lektury!

Alicja Dymitruk

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe