"MET me w salonie" [Sen nocy letniej] /odcinek 25.

  • 28 czerwca 2020, 18:30
  • Iwona Krystecka
"MET me w salonie" [Sen nocy letniej] /odcinek 25.
Nagrany w Opéra national de Montpellier Langwedocja-Roussillon  we Francji we współpracy z Deutsche Oper Berlin "Sen nocy letniej" to adaptacja dzieła Willima Shakespeare`a.

Jest to klasyczna komedia. Akcja jest osadzona w starożytnych Atenach podczas nocy świętojańskiej. Trwają przygotowania do ślubu księcia ateńskiego Tezeusza z Hipolitą, królową Amazonek. Trzy pary kochanków: Hermia i Lizander, Helena i Demetriusz oraz należący do ponadnaturalnego świata Oberon i Tytania za sprawą sprytnej interwencji elfa Puka przeżywają szaloną, pełną namiętności i magii noc.

Shakespeare w Śnie nocy letniej po mistrzowsku podjął motywy snu i jawy, zderzenia marzeń i rzeczywistości. Nie brak też elementu komicznego w postaci amatorskiej trupy próbującej z okazji zaślubin książęcej pary wystawić sztukę o Pyramie i Tyzbe. Edward Benjamin Britten - angielski kompozytor, dyrygent i pianista podjął się w 1960 roku aranżacji tego dzieła. Bogactwo instrumentalne doskonale oddaje baśniowy i barwny klimat opowieści. Muzyka Brittena w tej operze jest współczesna, ale zawiera w sobie wszystkie elementy klasyki oraz bardzo wiele elementów muzyki romantycznej, czyli długie piękne frazy, głębokie, miękkie. Aż się chce tańczyć. Na scenie taniec pojawia się bardzo często. Majstrowie w groteskowej sztuce odgrywanej przed królem Tezeuszem wykonują kankana. W scenie finałowej na estradzie tańczą wszyscy bohaterowie, niekiedy ich pląsy przypominają polskie tańce ludowe.

 

Iwona Krystecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe