LitERAcka era dostępności [Maria Jasnorzewska-Pawlikowska] Artykuł 30.

  • 7 lipca 2020, 17:00
  • Alicja Dymitruk
LitERAcka era dostępności [Maria Jasnorzewska-Pawlikowska] Artykuł 30.
9 lipca przypada 75. rocznica śmierci znanej poetki Marii Jasnorzewskiej – Pawlikowskiej. Maria Janina Teresa Pawlikowska-Jasnorzewska z domu Kossak, primo voto Bzowska, secundo voto Pawlikowska, tertio voto Jasnorzewska to polska dramatopisarka dwudziestolecia międzywojennego.

Maria Pawlikowska – Jasnorzewska była córką malarza Wojciecha Kossaka (syna Juliusza) i Marii z Kisielnickich.  urodziła się 24 listopada 1891 r. w Krakowie. Bratem poetki był słynny malarz Jerzy Kossak, siostrą zaś Magdalena, znana pod literackim pseudonimem Magdalena Samozwaniec, która jest autorką utworów satyrycznych.

Poetka był związana m.in. ze środowiskiem Skamandrytów. Debiutancki tomik poetki to „Niebieskie migdały” (1922), kolejny to „Różowa magia” (1924) i  „Zalotnicy niebiescy”. W 1924 roku wydała sztukę Szofer Archibald. Komedia w trzech aktach.

Zapraszamy do artykułów, poświęconych poetce, które znajdziecie Państwo klikając w zamieszczone linki:

https://culture.pl/pl/tworca/maria-pawlikowska-jasnorzewska

https://culture.pl/pl/dzielo/maria-z-kossakow-pawlikowska-niebieskie-migdaly

https://culture.pl/pl/dzielo/z-toba-jednym-listy-jasnorzewskich-z-czasow-wojny

https://culture.pl/pl/dzielo/maria-pawlikowska-jasnorzewska-wojne-szatan-splodzil

Alicja Dymitruk

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe