"MET me w salonie" [Orfeo] /odcinek 27.

  • 12 lipca 2020, 18:30
  • Iwona Krystecka
"MET me w salonie" [Orfeo] /odcinek 27.
Pierwsza opera Monteverdiego, z librettem Alessandra Striggia na motywach Przemian Owidiusza, jest często przywoływana w kontekście narodzin właściwego gatunku operowego.

Przyjmuje się, że dzień premiery Orfeusza na dworze Gonzagów  w Mantui, 24 lutego 1607 roku to równocześnie właściwe narodziny opery, mimo iż przed Monteverdim opery były już pisane przez Jacopo Periego. Monteverdi dokonał dzieła o kardynalnym znaczeniu dla dziejów kultury europejskiej. Monteverdi zabierał się do pisania „Orfeusza” jako doświadczony kompozytor muzyki teatralnej, działający na dworze w Mantui od ponad szesnastu lat. W nowym utworze wykorzystał znane już elementy gatunku, m.in. arie, pieśni stroficzne, tańce, interludia instrumentalne i recytatywy. Przełomowość dzieła wynika przede wszystkim z połączenia ich w spójną, wartką narracyjnie całość. „Orfeusz” został kilkakrotnie wystawiony za życia kompozytora, po czym popadł w zapomnienie. Spuścizna Monteverdiego wzbudziła ponowne zainteresowanie dopiero pod koniec XIX wieku. Autorem pierwszej dwudziestowiecznej rekonstrukcji „Orfeusza” w jego historycznym kształcie był Paul Hindemith, którego wersję zaprezentowano w 1954 roku w ramach Wiener Festwochen. Od tego momentu trwa wielki renesans tego arcydzieła.
 

 

Iwona Krystecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe