LitERAcka era dostępności [Bruno Schulz] Artykuł 31.

  • 14 lipca 2020, 09:00
  • Alicja Dymitruk
LitERAcka era dostępności [Bruno Schulz] Artykuł 31.
12 lipca obchodziliśmy 127. rocznicę urodzin Brunona Schulza. Autor słynnych „Sklepów cynamonowych” był polskim prozaikiem żydowskiego pochodzenia, grafikiem, malarzem, rysownikiem i krytykiem literackim.

Schulz urodził się 12 lipca 1892 roku w Drohobyczu na Ukrainie. Niechętnie wyjeżdżał z miejsca, w którym się urodził, uważając je za „centrum wszechświata”.

Twórczość pisarza obejmuje 2 tomy opowiadań: „Sklepy cynamonowe” (1933) i „Sanatorium pod Klepsydrą” (1937). Opowiadania nawiązują do życia małomiasteczkowych polskich Żydów. W „Sklepach cynamonowych” możemy znaleźć również odniesienie do dzieciństwa autora, m.in. sklepu Schulzów, który mieścił się w zamieszkiwanej przez nich kamienicy.

Do dorobku literackiego można dołączyć listy wydane w „Księdze listów”, które Bruno Schulz pisał m.in. do swoich przyjaciół. Niemałą rolę w karierze literackiej pisarza odegrała Zofia Nałkowska, która pomogła Brunonowi w wydaniu „Sklepów cynamonowych”.

Oprócz działalności literackiej Schulz jest autorem prac plastycznych i rysunków m.in. do "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza.

Informacje o autorze i jego twórczości:

https://culture.pl/pl/tworca/bruno-schulz

https://culture.pl/pl/dzielo/bruno-schulz-ksiega-listow

https://culture.pl/pl/galeria/bruno-schulz-portrety-galeria

https://polona.pl/item/sklepy-cynamonowe-sanatorium-pod-klepsydra,MzQyOTEwNw/11/#info:metadata

Alicja Dymitruk

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe