Łukowskie obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego /1 sierpnia 2020

  • 29 lipca 2020, 11:49
  • Tomasz Kanadys
Łukowskie obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego /1 sierpnia 2020
Mieszkańcy Łukowa zapraszają na uroczyste obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które rozpoczną się w sobotę 1 sierpnia 2020 roku o godzinie 17:00. Uroczystości odbędą się w Parku Miejskim w Łukowie przy „Mówiącym kamieniu” upamiętniającym uczestników Powstania Warszawskiego pochodzących z Ziemi Łukowskiej.

Punktualnie o „godzinie W” zawyją syreny alarmowe a potem uczcimy pamięć powstańców minutą ciszy. Tradycyjnie zostanie odśpiewany Hymn Polski oraz przybliżona zostanie historia jednego z łukowskich powstańców. Kolejnym punktem będzie część artystyczna – etiuda „Jeno odmień czas kaleki…” w wykonaniu Julii Semczuk, Macieja Radomyskiego i Kacpra Siwiaka z Teatru Poezji ŁOK oraz utwór „Cisza”, który zagra Anton Fartushnyi na trąbce. Następnie zapraszamy mieszkańców naszego miasta i okolic do wspólnego śpiewania pieśni powstańczych oraz złożenia kwiatów i zniczy. Dzieci będą mogły wziąć udział w Quizie poświęconym Powstaniu Warszawskiemu. Przez całe wydarzenie  zapraszamy na wystawę umundurowania oraz wyposażenia powstańca warszawskiego w wykonaniu lokalnej grupy rekonstruktorskiej. Najmłodsi uczestnicy będą mogli poczuć klimat tamtych trudnych czasów, rzucając repliką granatu. Jak co roku Biegacze Pomagacze zapraszają na „Bieg 63 minuty”, aby w ten sposób uczcić 63 dni Powstania Warszawskiego. W trakcie wydarzenia odbędzie się również wystawa plenerowa „Biblioteka Bohaterów 1944”, przygotowana przez Fundację Cegiełkowo Pasja i Pomoc. Będą to wyeksponowane książki i publikacje opisujące Powstanie Warszawskie, umożliwiające zapoznanie się z nimi oraz lekturę w plenerze. W przygotowanie tej wystawy włączyła się również Miejska Biblioteka Publiczna im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie.

Łukowskie obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zakończy projekcja filmu „Powstanie Warszawskie”, który zostanie wyświetlony o godz. 21:00 w Amfiteatrze Miejskim w Łukowie. „Powstanie Warszawskie” to polski film fabularny, przedstawiający autentyczne zdarzenia z powstania w 1944 roku. Został zmontowany w całości z ręcznie i komputerowo koloryzowanych kronik filmowych z sierpnia 1944 roku i wyprodukowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Premiera filmu odbyła się 9 maja 2014. Głównymi bohaterami filmu są dwaj bracia – Witek  i Karol, operatorzy BIP-u,  którzy dostali zadanie nakręcenia reportażu do kroniki filmowej o Powstaniu. Widzowie ani razu nie zobaczą ich twarzy. Wszystkie rozmowy prowadzą zza kamery. Witek, młodszy brat Karola, marudzi, że musi nosić sprzęt filmowy, podczas gdy jego koledzy biorą udział w prawdziwej wojnie. Karol, raz za razem tłumaczy mu, że to, co robią, jest równie ważne, bo dzięki nim ludzie zobaczą, jak było naprawdę. I rzeczywiście, dzięki materiałom archiwalnym możemy zobaczyć autentyczne postacie w autentycznych sytuacjach Powstania Warszawskiego…

W ramach Łukowskich obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zapraszamy również na filmowe Kino Niepodległa 2020, czyli bezpłatne projekcje polskich filmów w Kinie Łuków:
- środa 29 lipca godz. 12:00 „Pianista”;
- czwartek 30 lipca godz. 12:00 „Powstanie Warszawskie”;
- piątek 31 lipca  godz. 12:00 „Miasto 44”.

Organizatorzy Łukowskich obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego: Łukowski Ośrodek Kultury, Kino Łuków, Towarzystwo Fruwającej Muchy, Motoweteran Łuków oraz Biegacze Pomagacze - Fundacja Cegiełkowo Pasja i Pomoc.

Łukowskie obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz Kino Niepodległa 2020 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W związku z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego zapraszamy mieszkańców Łukowa i okolic do wywieszenia w dniu 1 sierpnia 2020 roku flag Rzeczypospolitej Polskiej na swych posesjach i balkonach.

Cześć i chwała bohaterom!!! Cześć i chwała Powstańcom Warszawskim!!!

Tomasz Kanadys

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ela Skrzymowska
Ela Skrzymowska 2 sierpnia 2020, 00:48
Pięknie ze w Łukwie pamiętacie o Powstaniu Warszawskim. My w Vancouver
też Pamiętamy.

Pozostałe