Niezdyscyplinowany cykl Sztuka upiększania codzienności [Millefiori-Tysiąc kwiatów] /odcinek 46.

  • 3 sierpnia 2020, 09:00
  • Anna Karolkiewicz
Niezdyscyplinowany cykl Sztuka upiększania codzienności [Millefiori-Tysiąc…
Za wolną encyklopedią: Millefiori (z wł. „tysiąc kwiatów”; mille – tysiąc, fiori – kwiaty) – rodzaj wielokolorowego szkła artystycznego o wzorze kwiatowym.

Historia:

Technika wytwarzania szkła mozaikowego znana jest od starożytności, a millefiori wytwarzali już w I wieku Rzymianie. Natomiast okres największego rozkwitu przypada na XV–XVI wiek. Nastąpiło to w przeważającej mierze za sprawą Marietty Barovier, która technikę wytwarzania millefiori doprowadziła do perfekcji. Marietta Barovier była córką Angelo Baroviera z Murano (położonej w pobliżu Wenecji wyspy, która słynęła z wyrobu szkła). Był on potomkiem jednego z najstarszych weneckich rodów szklarskich i wynalazcy cristallo, czyliszkła kryształowego.

W Polsce millefiori było wytwarzane w hucie „Józefina”] w Szklarskiej Porębie w XIX wieku.

Technologia:

Millefiori uzyskiwane jest przez wtapianie w szkło fragmentów wielobarwnych prętów szkła mozaikowego. Pręty natomiast powstają przez stopienie drobnych różnobarwnych szklanych nitek, dzięki czemu na przekroju powstają kolorowe wzory przypominające kwiaty lub gwiazdki. Uzyskane w ten sposób szklane pręty mogą być cięte na mniejsze bądź większe kawałki, które z kolei zostają wtopione w szkło całkowicie, tworząc równą powierzchnię, lub mogą lekko wystawać, tworząc na szkle małe ozdobne wypukłości.

Fragmenty pociętych prętów (mających w przekroju najczęściej motyw kwiatu lub gwiazdy, w zależności od ilości i od ułożenia kolorowych szklanych nitek) szczególnie nadają się do wyrabiania niewielkich ozdobnych przedmiotów; wykorzystywane są np. do ozdoby trzonków sztućców, do wyrobu koralików, wisiorków itp. Techniką millefiori wytwarzano m.in. wazy, wazony i dzbany.

W plastyce:

Millefiori- Termin millefiori jest połączeniem włoskiego słowa „mille” (tysiąc) i „fiori” (kwiaty).
Millefiori to technika, w której  dekoracyjne wzory ujawniają się po przecięciu w przekroju.
Jest to oryginalna technika plastyczna, którą warto poznać do zastosowania na lekcjach plastyki, zajęciach z różnymi grupami i dla wykonywania pięknych, ozdobnych przedmiotów do domu.

Tyle wstępu.

Technika wymaga precyzji, ale… przez przypadkowe niedoskonałości możemy uzyskać nowe wzory, więc nie zniechęcajmy się, a taka praca przyniesie wiele radości ;-)

Podrzucamy kilka linków tak na początek i zachęcamy do własnych poszukiwań.

https://manzuko.com/blog/szklo-millefiori/

https://blog.swiatartysty.pl/249-millefiori-z-fimo

https://blogkreatywny.pl/tag/millefiori/

http://sowiagaleria.blogspot.com/2014/04/tutorial-1-jak-zrobic-z-modeliny-waek.html

http://modelinowy-szal.blogspot.com/2011/03/rozyczki-millefiori.html

 

 

Anna Karolkiewicz

Zdjęcia (21)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe