LitERAcka era dostępności [Maria Czubaszek] Artykuł 35.

  • 11 sierpnia 2020, 07:00
  • Alicja Dymitruk
LitERAcka era dostępności [Maria Czubaszek] Artykuł 35.
9 sierpnia przypada 80. rocznica urodzin Marii Czubaszek. Pisarka, autorka tekstów satyrycznych, dziennikarka, felietonistka, komentatorka „Szkła kontaktowego” urodziła się  w sierpniu 1939 r. w Warszawie i zmarła 12 maja 2016 r. również w Warszawie.

Maria Czubaszek studiowała dziennikarstwo i filologię angielską, lecz żadnego z kierunków nie ukończyła. Pracowała jako dziennikarka dla „Przekroju” i „Vivy”. W radiu zadebiutowała jako autorka tekstów reklamowych hasłem: „Chcesz mieć radio, to sobie kup”.

Czubaszek prowadziła słuchowiska na antenie Programu III Polskiego Radia, m.in. radiowy autorski magazyn satyryczny „Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy”. Prowadziła również cykl audycji „Bieg przez płotki”. Czubaszek jest autorką słuchowisk „Dym z papierosa”, „Małgorzaty jego życia”, „Serwus, jestem nerwus”. Jej audycje radiowe prezentowali: Irena Kwiatkowska, Bohdan Łazuka, Wojciech Pokora, Jerzy Dobrowolski i wiele innych osób.

Pisała do czasopism: Szpilki, Sukces, Kawa, Pani, Pies.

Maria Czubaszek jest również autorką tekstów piosenek, takich jak np. „Kochać można byle jak”. Nieobca jej była również praca dla telewizji, gdzie pisała okazjonalne, humorystyczne teksty. Wspólnie z Alicją Resich - Modlińską prowadziła program„Czubaszek na śniadanie”.

W 1980 r. ukazał się pierwszy zbiór tekstów Czubaszek pt. „Na wyspach Hula-Gula”. W 2012 r. została wydana książka  „Każdy szczyt ma swój Czubaszek”.  W 2013 r. wydała „Boks na Ptaku, czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak”. W 2016 r. ukazała się  autobiografia Czubaszek „Nienachalna z urody”.

Szczegółowe informacje o pisarce i jej twórczości, dostępne pod linkiem:

https://culture.pl/pl/tworca/maria-czubaszek

Zapraszamy do lektury artykułu.

Alicja Dymitruk

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe