4. koncert „VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie” /23 sierpnia 2020 godzina 16:00

  • 14 sierpnia 2020, 22:12
  • Tomasz Kanadys
4. koncert „VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej…
Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na czwarty, ostatni koncert w ramach „VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie”, który odbędzie się w niedzielę 23 sierpnia 2020 roku o godz. 16:00 w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie.

Wystąpią: Angelika Podwojska (Gdańsk) – sopran oraz Jerzy Kukla (Lublin) – organy. Wstęp wolny. Nowością tegorocznej edycji Festiwalu są transmisje na żywo na stronie Łukowskiego Ośrodka Kultury oraz w Katolickim Radiu Podlasie 101,7 FM i 106 FM.

Patronat honorowy nad „VIII Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie” objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W skład Komitetu Honorowego wchodzą: Ordynariusz Siedlecki JE Ks. Bp Kazimierz Gurda, Wicepremier Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II Ks. prof. dr hab. Andrzej Kiciński, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Senator Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Gogacz, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Sławomir Skwarek, Starosta Łukowski Dariusz Szustek, Burmistrz Miasta Łuków Piotr Płudowski oraz Dyrektor TVP3 Lublin Ryszard Montusiewicz. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Mateusz Rzewuski. Organizatorami są: Proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie Ks. Kanonik Andrzej Kieliszek, Miasto Łuków oraz Łukowski Ośrodek Kultury. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu Muzyka 2020. Łukowski Ośrodek Kultury otrzymał też wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Powiatu Łukowskiego, Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego „Parisel Palace”, kwiaciarni „Łąki Pąki”, Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” SA oraz PPH Iwonex Drukarnia.

Angelika Podwojska - urodziła się w Elmshorn (Niemcy). Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Starogardzie Gdańskim w klasie fortepianu mgr Ewy Gornowicz. W 2017 roku ukończyła z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Gdańsku – Wrzeszczu, w klasie śpiewu solowego dr hab. Liliany Górskiej. Obecnie jest studentką ostatniego roku wydziału wokalno-aktorskiego, kierunek – śpiew solowy w klasie ad. dr hab. Anny Fabrello na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W 2017 roku uczestniczyła w XXXIV Zimowym Kursie Wokalnym w Dusznikach-Zdroju, w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. Piotra Łykowskiego. Brała również udział w kursie interpretacji niemieckiej liryki wokalnej, prowadzonym przez Maestro Adi Bara. W kwietniu 2018 roku wcieliła się w postać I Wiedźmy w wystawianej na Akademii Muzycznej w Gdańsku operze „Dydona i Eneasz” Henry Purcella. W marcu tego roku wykreowała rolę Hyacinthusa w operze „Apollo i Hyacinthus” W. A. Mozarta w muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Angelika Podwojska koncertowała na międzynarodowych festiwalach w Polsce, w Niemczech oraz w USA.

Jerzy Kukla - organista, organmistrz, dyrygent, organizator życia muzycznego. Studia w Akademii Muzycznej w Krakowie (organy, klasa prof. Mirosławy Semeniuk- Podrazy) i w Katowicach (dyrygentura, klasa prof. Jana Wincentego Hawela). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1990-91 (VSMU Bratysława, klasa prof. dr Ferdinanda Klindy ). Kursy mistrzowskie pod kierunkiem Michaela Schneidera oraz Gastona Litaize. Jako organista, występuje na najważniejszych polskich festiwalach. Koncertował również w Austrii, Czechach, Danii, Niemczech, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainie i we Włoszech. Jego interpretacje utrwalono na 6 płytach CD. Był autorem polskich prawykonań dzieł Oliviera Messiaena: „Les Corps Glorieux” (1987) oraz „Verset pour la fete de la dedicace” (1989). Od początku swej działalności koncertowej i publicystycznej, zajmuje się propagowaniem muzyki Feliksa Nowowiejskiego w kraju i za granicą. Jako dyrygent, prowadził orkiestry Filharmonii Kaliskiej, Koszalińskiej, Lubelskiej, Śląskiej, Świętokrzyskiej, w Winnicy (Ukraina) oraz Bielską Orkiestrę Kameralną. Swoje artykuły o tematyce muzyki polskiej oraz problematyce budownictwa organowego, publikował w „Ruchu muzycznym” oraz zeszytach naukowych polskich uczelni muzycznych.
Jerzy Kukla to inicjator licznych polskich festiwali i cyklów koncertowych. Powołał do życia m. in. Sandomierskie Recitale Organowe, Bystrzańskie Recitale Organowe, Międzynarodowe Festiwale „Organy Bielska-Białej” oraz „Muzyka na Zamku Bielskim”. W roku 2016 zainicjował projekt „Nadwiślańskie Lato Organowe”, w skład którego wchodzą utworzone przez niego wcześniej międzynarodowe festiwale i cykle koncertów organowych w Dęblinie (od 2015), Końskowoli (od 2012) i w Puławach (od 2010). W roku 2017 , w dowód uznania za działalność upowszechniającą kulturę muzyczną, otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Puławy. Do najważniejszych osiągnięć organmistrzowskich należy m. in. przebudowa organów Walckera/Biernackiego w katedrze w Łomży, przebudowa organów chórowych katedry w Oliwie oraz translokacja i przebudowa wielkich organów sali koncertowej Filharmonii Słowackiej w Bratysławie do kościoła p.w. Bogurodzicy Maryi w Warszawie. Był również konsultantem muzycznym oraz autorem intonacji wielu polskich prestiżowych instrumentów, m. in. w Bazylice OO Jezuitów w Krakowie, Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, organów wielkich katedry w Oliwie oraz obu instrumentów w Bazylice OO Paulinów na Jasnej Górze.

Serdecznie zapraszamy na koncert!!!

Tomasz Kanadys

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe