Wystawa IPN „A więc wojna !!! Ludność cywilna we wrześniu ꞌ39” w Galerii PROwizorium /do 27 sierpnia 2020

  • 18 sierpnia 2020, 21:11
  • Tomasz Kanadys
Wystawa IPN „A więc wojna !!! Ludność cywilna we wrześniu ꞌ39” w Galerii…
Od 18 sierpnia 2020 w Galerii PROwizorium Łukowskiego Ośrodka Kultury jest możliwość obejrzenia wystawy „A więc wojna !!! Ludność cywilna we wrześniu ꞌ39”.

Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Lublinie, została przygotowana z myślą o tych zwykłych ludziach, których życie zmieniło się diametralnie wskutek prowadzonej II wojny światowej. To im oddano głos. Wczytując się we fragmenty wspomnień i relacji cywilnych uczestników wojny 1939 roku (często dotąd niepublikowanych) można wczuć się w atmosferę tamtych dni, poznać wrzesień 1939 roku widziany z perspektywy różnych ludzi, wydawałoby się bezsilnych wobec otaczających ich grozy i niebezpieczeństwa. Nie wszyscy mogli włączyć się w „cywilny front walki”, byli też tacy, którym wojna odbierała wolę działania.

Prezentowane relacje przedstawiają doświadczenia i odczucia ludzi różniących się pod względem wieku, profesji czy pełnionej roli społecznej. Stworzony został w ten sposób w miarę pełny obraz tamtych trudnych dni. Staje się on bardziej plastyczny i sugestywny dzięki fotografiom i faksymilom dokumentów oddających ówczesną rzeczywistość.

Oglądając wystawę można też zapoznać się z muralem „Na zawsze niezłomni”, który powstał 15 sierpnia 2020 roku podczas łukowskich obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Parku Miejskim w Łukowie. Mural „Na zawsze niezłomni” wchodzi w ramy projektu „W trzy wieki do wolności”, który dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Zapraszamy!!!

Tomasz Kanadys

Zdjęcia (14)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe