Łukowskie obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej [FOTO]

  • 1 września 2020, 19:00
  • Tomasz Kanadys
Łukowskie obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej [FOTO]
We wtorek 1 września 2020 roku odbyły się w Łukowie uroczyste obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej, upamiętniające żołnierzy i ludność cywilną - ofiary września 1939 roku.

Uroczystość zorganizowali: Proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie ks. kanonik Andrzej Kieliszek, Burmistrz Miasta Łuków Piotr Płudowski oraz Łukowski Ośrodek Kultury.

W Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie miała miejsce Msza Święta w intencji poległych podczas II wojny światowej. Dalsza część obchodów odbyła się na Cmentarzu Św. Rocha w Łukowie. W cmentarnym kościółku po wspólnym odśpiewaniu Hymnu Polski, w imieniu wszystkich organizatorów głos zabrał Burmistrz Miasta Łuków Piotr Płudowski. W okolicznościowym przemówieniu podziękował bohaterom września 1939 roku za heroiczną postawę oraz przybliżył tragiczny los ludności naszego miasta podczas hitlerowskich bombardowań. Następnie recytatorzy Teatru Poezji Łukowskiego Ośrodka Kultury: Julia Sposób oraz Maciej Radomyski, zapewnili część artystyczną, etiudę „Kiedy się wypełniły dni...” . Przedstawicielka Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Łuków przeczytała Apel Poległych a Proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie ks. kanonik Andrzej Kieliszek odprawił krótkie nabożeństwo w intencji ofiar września 1939 roku.

Następnie delegacje: Miasta Łuków, Powiatu Łukowskiego, Gminy Łuków oraz mieszkańcy naszego miasta, przy dźwięku werbla złożyli symboliczne kwiaty na grobie Ireny Majmeskuł, studentki Uniwersytetu Lwowskiego, która zginęła 7 września 1939 roku podczas bombardowania Łukowa. Przy grobie wartę honorową pełnili żołnierze z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Na zakończenie oficjalnej części Anton Fartushnyi z Łukowskiego Ośrodka Kultury odegrał na trąbce „Ciszę”.

Organizatorzy uroczystości złożyli też kwiaty oraz zapalili biało-czerwone znicze na 24 grobach żołnierzy polskich oraz cywilnych ofiar bombardowań we wrześniu 1939 roku. Groby te zostały odrestaurowane w sierpniu tego roku przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej.

Tomasz Kanadys

Zdjęcia (109)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe