Oglądanie w sieci dla dzieci i dorosłych [Dylemat społeczny] /odcinek 41.

  • 26 września 2020, 17:00
  • Iwona Krystecka
Oglądanie w sieci dla dzieci i dorosłych [Dylemat społeczny] /odcinek 41.
„Dylemat społeczny” wyreżyserował Jeff Orlowski, któremu udało się ściągnąć przed kamerę wielu byłych pracowników (często zajmujących kluczowe stanowiska) takich firm, jak Facebook, Google, Twitter, czy Youtube.  

Opowiedzieli oni o swojej pracy, ale przede wszystkim o powodach, dla których z niej ostatecznie zrezygnowali. Można je określić wspólnymi słowami: wątpliwości moralne i etyka. Wraz z badaczami i lekarzami, przekonują oni bowiem, jak bardzo szkodliwe są media społecznościowe i wszelkie serwisy, które miały ułatwić i uatrakcyjnić nasze życie.

W dokumencie eksperci ds. technologii tłumaczą widzom, za pomocą jakich środków twórcy aplikacji uzależniają nas od gapienia się w ekrany i w jaki sposób zarabiają na nas pieniądze. Do pracy nad filmem zaangażowani zostali eksperci z wysokiej półki, między innymi Tristan Harris (były etyk projektowy Google'a), Aza Raskin (jeden z założycieli Mozilla Labs) i Shoshanna Zuboff (profesorka Harvardu zajmująca się m.in psychologią technologii). Posługując się własnymi doświadczeniami i wynikami badań metodycznie kreślą przed nami obraz świata, w którym z powodu mediów społecznościowych jesteśmy coraz bardziej smutni, zagubieni, niepewni samych siebie i poróżnieni. Niby wiedzieliśmy to wszystko już wcześniej, ale film raz po raz podrzuca nam obrazowe porównania lub ciekawe statystyki, które w jakiś sposób zaskakują.

https://www.netflix.com/pl/title/81254224

Iwona Krystecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe