Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 19:25

81. rocznica ostatniej bitwy obronnej Kock-Wola Gułowska 2-5 października 1939

2 października 1939 roku podczas wojny obronnej na zachód od Kocka niemiecka 13. Dywizja Zmechanizowana uderzyła na Samodzielną Grupę Operacyjną „Polesie”. Rozpoczęła się ostatnia bitwa września.
81. rocznica ostatniej bitwy obronnej Kock-Wola Gułowska 2-5 października 1939

Mimo beznadziejnej sytuacji po kilkudniowym boju polscy żołnierze zmusili niemieckiego dowódcę do zarządzenia odwrotu.
SGO „Polesie” od wielu dni kontynuowała forsowny marsz, kierując się najpierw na południe, a następnie w stronę heroicznie broniącej się Warszawy. Na swojej trasie borykała się z napadami uzbrojonych nacjonalistów ukraińskich oraz prowadziła z powodzeniem walki przeciw Armii Czerwonej. Gdy 28 września jej dowódca gen. Franciszek Kleeberg otrzymał wiadomość o kapitulacji stolicy, postanowił pozostać w kraju i przedzierać się w stronę Gór Świętokrzyskich.
Plan ten argumentował następująco:
„To nie jest jakaś desperacka decyzja, ona ma sens polityczny. Trzeba przedłużyć tę wojnę. Demonstrować światu, że Hitler nie podbił Polski w osiemnaście dni, jak się chełpi. (...)pozostają Góry Świętokrzyskie”.
Generał dysponował 17 tys. żołnierzy z różnych jednostek. W przededniu bitwy podlegała mu 50. Dywizja Piechoty płk. Ottokara Brzozy-Brzeziny, 60. Dywizja Piechoty płk. Adama Eplera, w której szeregach znaleźli się m.in. marynarze Flotylli Pińskiej, Dywizja Kawalerii „Zaza” gen. Zygmunta Podhorskiego, resztki Podlaskiej Brygady Kawalerii gen. Ludwika Kmicic-Skrzyńskiego, a także 13. Eskadra Lotnicza por. Edmunda Piorunkiewicza.
2 października natarł na nie patrol 13. Dywizji Piechoty Zmotoryzowanej gen. Paula von Otto. W dniu tym, pewni swojej przewagi oraz przekonani o zwycięskim zakończeniu wojny. Niemcy ponieśli same straty. 3 i 4 października upłynęły na naprzemiennych atakach i kontratakach. Niestety w kierunku polskich sił zaczął się zbliżać nowy wróg, 29. Dywizja Piechoty Zmotoryzowanej gen. Joachima von Lemelsena.
Generał Kleeberg zrozumiał, że aby uniknąć okrążenia i osiągnąć zaplanowany cel, którym było przebicie się do magazynów wojskowych w Stawach pod Dęblinem, musi stoczyć dwie bitwy, najpierw rozbić do końca 13. DPZmot., a następnie 29. DPZmot.
5 października w trakcie zaciętych walk udało się zrealizować pierwszą część tego planu. Pokonany gen. Paul von Otto rozpoczął odwrót. Jednak tego samego dnia do polskich dowódców napłynął meldunek o wyczerpaniu amunicji i środków opatrunkowych.
Generał Kleeberg, oceniwszy sytuację, po godz. 16.00 wydał rozkaz, w którym napisał m.in.:
„(...)Dziś jesteśmy otoczeni, a amunicja i żywność jest na wyczerpaniu. Dalsza walka nie rokuje nadziei, a tylko rozleje krew żołnierską, która jeszcze przydać się może. Przywilejem dowódcy jest brać odpowiedzialność na siebie. Dziś biorę ją w tej najcięższej chwili – każę zaprzestać walki...(...)”.
Dzień później polski dowódca podpisał akt kapitulacji, kończąc w ten sposób ponad miesięczne walki dużych jednostek Wojska Polskiego z niemieckim i sowieckim najeźdźcą. Edziałały jeszcze małe zgrupowania walczące z wrogami, a wśród nich najsłynniejszy Wydzielony Oddział Wojska Polskiego pod dowództwem mjr. Dobrzańskiego „Hubala”, jednak Polska wchodziła w nową fazę walki – walki podziemnej.

Źródło informacji: Historia - Wczoraj i Dziś.

Film dokumentalny „Ostatnia bitwa kampanii wrześniowej” https://www.youtube.com/watch?v=jubfRqcui_8

OBCHODY 81. ROCZNICY OSTATNIEJ BITWY WOJNY OBRONNEJ 1939 R. W WOLI GUŁOWSKIEJ

W sobotę 3 października br. Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej zaprasza na obchody 81. rocznicy Ostatniej Bitwy Wojny Obronnej 1939 r. , którą w dniach 2-5 października pod Kockiem, Wolą Gułowską i Serokomlą stoczyła Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie” generała Franciszka Kleeberga.
Uroczystości rozpocznie o godz. 10:00 Msza Święta Polowa na Cmentarzu Wojennym w Turzystwie, przy kwaterze poległych żołnierzy „SGO” Polesie. O godz. 12:00 przy drodze Unitów Podlaskich w Woli Gułowskiej odbędzie się uroczyste otwarcie Alei Dębów Pamięci, będącej częścią ogólnopolskiej akcji „KATYŃ… OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”. W ramach społecznego programu w Woli Gułowskiej uhonorowana zostanie pamięć siedemnastu ofiar zbrodni katyńskiej, oficerów 3 Pułku Strzelców Konnych jednego z oddziałów wchodzących w skład SGO „Polesie”.
Kolejnym ważnym punktem obchodów będzie odsłonięcie pomnika ku czci żołnierzy 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich, która odbędzie się o godz. 15:00 w Lipinach. Po części oficjalnej na wiejskim placu zabaw odbędą się pokazy kawaleryjskie.
O godz. 19:00 uroczystości przeniosą się do Kalinowego Dołu gdzie jak co roku odbędzie się tradycyjny capstrzyk kawaleryjski przy pomniku poświęconym żołnierzom Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego poległym w trakcie kampanii 1939 r.
Serdecznie zapraszamy!
Podczas uroczystości obowiązuje reżim sanitarny.



Podziel się
Oceń

Komentarze
Ostatnie komentarze
A Autor komentarza: Adam kruczkowskiTreść komentarza: Brawo EmilkaData dodania komentarza: 01.09.2023, 11:58Źródło komentarza: Emilia Orzeł z ŁOK wystąpiła dla pacjentów szpitala psychiatrycznegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Koncert wspaniały , wysokiej klasy artyści . Niech żałuję kto nie przyszedł bo warto było .Data dodania komentarza: 18.09.2022, 19:18Źródło komentarza: Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /18 września 2022Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Pomyłka w nazwisku Jan Jurczykowski ?Data dodania komentarza: 04.06.2022, 20:18Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria III [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Hmmm, podobno jury ma zawsze rację, ale tym razem nieprzyznanie drugiego miejsca przy takiej liczbie świetnych młodych ludzi to zupełna pomyłka. Na szczęście jest nagranie... Zapis z regulaminu: Jury oceniać będzie wykonawców w kategoriach II, III, IV, przyjmując następujące kryteria oceny:  walory głosowe  dobór repertuaru do wieku i możliwości głosowych  muzykalność  interpretacja  emisja głosu  ogólny wyraz artystyczny No to zobaczcie wyróżnienia i trzecie miejsce.Data dodania komentarza: 04.06.2022, 17:31Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria II [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: jkaTreść komentarza: fajna impreskaData dodania komentarza: 27.05.2022, 18:55Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Niech ktoś zatrzyma to szaleństwo głosowania na Zuzannę i Nataszę, to uwłacza tym dzieciom i temu konkursowiData dodania komentarza: 24.05.2022, 20:32Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]
Najwyżej oceniane artykuły