Teatr Poezji ŁOK na Pandemicznej Wyżynie Teatralnej 2020 w Rudzie-Hucie [FOTO]

  • 7 października 2020, 08:02
  • Sławomir Żyłka
Teatr Poezji ŁOK na Pandemicznej Wyżynie Teatralnej 2020 w Rudzie-Hucie [FOTO]
Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów Pandemiczna Wyżyna Teatralna 2020 w Rudzie-Hucie odbył się po raz kolejny z udziałem Teatru Poezji Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Wydarzenie to było prawdziwym fenomenem! Organizatorzy… ochronili Wyżynę Teatralną 2020. Tradycyjny sierpniowy termin nie był możliwy z powodu obostrzeń… Z odwagą ustalono termin 2–4 października 2020 roku, licząc na odpowiedzialność uczestników. I Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów 2020 w Rudzie-Hucie stał się faktem… dzięki pracy i niejednokrotnie wielkiemu wysiłkowi grona instruktorów teatralnych i aktorów różnego pokolenia, w wielu miejscach naszego kraju. Razem uchroniliśmy WYŻYNĘ… stając przed szansą spotkania. Dziś ogarnia nas uczucie wdzięczności i szacunek dla Organizatorów za to co się wydarzyło. Mimo obiektywnych trudności zrealizowany został nurt edukacyjno-warsztatowy. Uratowaliśmy klimat i radość bycia razem – na scenie, na widowni i w antraktach. A przecież świadomi jesteśmy trudnej prawdy, że było to inne wydarzenie niż wszystkie dotychczasowe. Organizatorzy sprostać musieli i przyjąć na siebie obowiązek odpowiedzialności za bezpieczeństwo wszystkich uczestniczących a także odpowiedzialności za uchronienie podstawowych „wyżynowych” wartości. Podołaliście… i podołaliśmy, bo Wszyscy uznaliśmy te obowiązki za własne i wspólne. Uchronienie tych wartości to uchronienie fundamentów ruchu teatralnego… jego strony artystycznej, edukacyjnej… a przede wszystkim wspólnotowej. Dziękujemy!!!

 
Teatr Poezji ŁOK i Teatr STRASZYDEŁKA po raz kolejny zostały uhonorowane zaproszeniem do Rudki. Cenimy to bardzo… krąg gości w tegorocznej edycji był znacznie ograniczony z powodów pandemicznych.

W programie WYŻYNY 2020 znalazły się teatry i spektakle:
- Teatr OKO „Złodziejka”;
- Teatr OKO „Ja i Karakuliambro”;
- Teatr STRASZYDEŁKA;
- „De'Forma” w wykonaniu Julii Sposób;
- „Ja... Siostra Fridy” w wykonaniu Natalii Dyjak;
- Teatr Poezji ŁOK „Okruchy Poetyckie” Macieja Radomyskiego i Kacpra Siwiaka;
- Nastaya Miedviedieva „Moja gra”;
- Teatr NOTOCO „Ciała”;
- Teatr Groch „Despekt”;
- Adam Sokolniki „Lęk Paranoika”;
- Przemysław Gąsiorowicz „Gombrotypy”;
- Social Maszyna „More(A)more Baby”;
- MMS Impro „NieWielka Improwizacja”;
- Latający Teatr Kantorowi „Ważne Okno. Hommage dla Marii Stangret”.

„OKRUCHY POETYCKIE” to prezentacja recytatorska w wykonaniu Macieja Radomyskiego i Kacpra Siwiaka z Teatru Poezji Łukowskiego Ośrodka Kultury. W recytowanych tekstach rozbrzmiewają zawiłości ludzkiej natury artykułowane językiem artystycznym. Kacper Siwiak na eliminacjach wojewódzkich 65. OKR za swoją prezentację zdobył nominację na eliminacje ogólnopolskie, które odbędą się w Ostrołęce. Maciej przygotował prezentację specjalnie na WYŻYNĘ 2020. Scenariusz i reżyseria: Sławomir Żyłka. Scenografia: Sławomir Żyłka.

Teatralizowana recytacja Maćka połączona z wideoprojekcją Kacpra zostały przyjęte bardzo ciepło przez festiwalową publiczność a instruktorzy nie szczędzili słów uznania na temat treści i formy tej prezentacji. Treści naszych propozycji teatralnych wpisały się także w kanon wartości przedstawianych na tegorocznej WYŻYNIE.

W tak krótkim czasie trwania i przy napiętym programie teatralnym znalazło się także miejsce dla trzech intensywnych warsztatów, które poprowadzili:
- Lesja Szulc, Goleniów „Warsztaty wokalne”;
- Marek Kościółek, Maszewo „Warsztaty teatralne”;
- Damian Grzywna, Świerże/Ruda-Huta „Bezpieczny Balet - Warsztaty Krav Maga”.

Odbyliśmy także wycieczkę do Chełma i zwiedziliśmy „Podziemia kredowe”, spotkaliśmy „Ducha Bielucha”, który obiecał spełnić nasze marzenia… niewątpliwie wielu z nas marzy o tym aby pandemiczna sytuacja się unormowała, aby być zapraszanym do Rudki jeszcze nie jeden raz! Dziękujemy Marcinowi Woszczewskiemu, który jest od lat twarzą Ogólnopolskich Festiwali Teatrów i Monodramistów „WYŻYNA TEATRALNA”. Jako Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rudzie-Hucie oraz założyciel Teatru OKO i MMS Impro odczuwa najlepiej potrzebę spotkań teatralnych i potrafi włączyć w ich realizację władze Gminy Ruda-Huta, pracowników GOK i lokalnych społeczników. Dzięki takim postawom czujemy się w Rudce jak wśród przyjaciół… ludzi i przyjaciół sztuki teatru.  

Sławomir Żyłka

Zdjęcia (135)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe