Dni Kultury Rosyjskiej w Łukowie 11-14.04.2018

  • 19.02.2018, 12:26 (aktualizacja 20.03.2018 16:40)
  • Tomasz Kanadys
Dni Kultury Rosyjskiej w Łukowie 11-14.04.2018
Po bogatych w wydarzenia i bardzo ciepło przyjętych Dniach Kultury Żydowskiej, Łukowski Ośrodek Kultury w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Kulturalno – Oświatowe Polsko – Rosyjskiego Dialogu Młodzieżowego ERMITAŻ organizuje w dniach od 11 do 14 kwietnia 2018 roku Dni Kultury Rosyjskiej. Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Łukowa Dariusz Szustek.

Podobnie jak w przypadku Dni Kultury Żydowskiej wydarzenie nawiązuje do wielokulturowej przeszłości Łukowa nie pomijając współczesnej problematyki. Dni będą okazją do zaprezentowania osoby Konstantego Pietrzaka. Urodzonego w 1907 roku w Łukowie, wybitnego fizyka, doktora habilitowanego nauk matematyczno-fizycznych, współodkrywcy zjawiska samorzutnego rozszczepienia jądra atomowego, światowej sławy specjalisty w dziedzinie eksperymentalnej fizyki jądrowej. Uhonorowanego wpisem na Kartach Historii „Złotej księgi Sankt-Petersburgu”. Jednocześnie uzdolnionego malarza amatora. Organizatorzy przewidują między innymi przegląd filmów rosyjskich, wystawę malarstwa K. Pietrzaka, konkursy plastyczne, recytatorskie oraz piosenki rosyjskiej oraz wzorem Dni Kultury Żydowskiej spotkania i warsztaty z udziałem przedstawicieli regionu Nowogrodzkiego, gdzie K. Pietrzak pracował po stracie rodziców.

15 lutego Burmistrz Łukowa Dariusz Szustek spotkał się z ambasadorem Federacji Rosyjskiej Siergiejem Andriejewem. Rozmowa poza zaproszeniem Pana Ambasadora do Łukowa, pomocy ambasady w przewiezieniu do Polski obrazów K. Pietrzaka oraz dotarciu do Łukowa delegacji z Małych Wiszniar, dotyczyła problemów z jakimi borykają się łukowscy przedsiębiorcy branży transportowej. Udało się uzyskać wsparcie dla inicjatywy uruchomienia centrum wizowego. Sprawa ta będzie teraz przedmiotem szczegółowych analiz potrzeb i możliwości. W spotkaniu udział wzięli Anastazja Szubina attache kulturalny, Igor Żukowski – Dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury. Łuków poza Dariuszem Szustkiem reprezentowali Anna Kicińska – naczelnik Wydziału Promocji, Anita Wojtal – naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego oraz Grzegorz Skwarek dyrektor ŁOK

Konstanty Pietrzak (s. Antoniego) – ur. 4 września 1907 r. w Łukowie – zm. 19 listopada 1998 r. w Petersburgu. Wybitny fizyk, doktor habilitowany nauk matematyczno-fizycznych, profesor, współodkrywca zjawiska samorzutnego rozszczepienia jądra atomowego, światowej sławy specjalista w dziedzinie eksperymentalnej fizyki jądrowej, zasłużony działacz nauki, wielokrotnie odznaczany za wkład w rozwój nauki. Za wybitne osiągnięcia został uhonorowany poprzez zamieszczenie nazwiska Konstantego Pietrzaka na Kartach Historii „Złotej księgi Sankt-Petersburgu”. Nigdy nie ukrywał swojego polskiego pochodzenia, w związku z czym mimo znaczących osiągnięć nie otrzymał najwyższych odznaczeń naukowych.

W 2017 r. minęło 110 lat od urodzenia, a w roku bieżącym – 20 lat od śmierci.

Urodził się w Łukowie w wielodzietnej rodzinie pracownika-szklarza. Podczas ewakuacji w 1915 r. rodzina została wywieziona w głąb Rosji. Pociąg w okolicach stacji Lida wykoleił się. Matka i dwie siostry zginęły na miejscu, ojciec doznał ciężkich obrażeń, przebywał przez dłuższy okres w szpitalu, został inwalidą do końca życia. Osierocony przez kilka lat mieszkał w domach dziecka, najpierw w Starej Rusie, następnie w Nowgorodzie. Z uwagi na ciężkie warunki społeczne nie uczęszczał do szkoły, samodzielnie opanowując podstawy programu szkolnego. W wieku 13 lat został uczniem malarza na szkle w zakładzie szklarskim w m. Małe Wiszery, gdzie w ciągu roku awansował, stając się malarzem. W ciągu następnych lat awansował dalej, uzyskując kwalifikację mistrza, który otrzymywał indywidualne zamówienia, z których większość była przeznaczona na eksport. W 1921 r. został skierowany do Petersburgu, gdzie w trybie przyśpieszonym ukończył szkołę średnią, a następnie dostał się na studia na wydziale fizyczno-matematycznym Uniwersytetu Leningradzkiego. Jego praca dyplomowa otrzymała ogólnokrajowe wyróżnienie i została wysoko oceniona przez Irène Skłodowską-Curie i Frederyka Joliot-Curie, podczas wizyty w 1937 r. Promotorem pracy a następnie kierownikiem na studiach doktoranckich Konstantego Pietrzaka był Igor Wasiliewicz-Kurczatow. Podczas studiów podejmuje pracę w Instytucie Radiologicznym, gdzie też pracował przez ponad 40 lat.

W 1940 r. Konstanty Pietrzak dokonał fundamentalnego odkrycia, które przyniosło mu światową sławę: odnotowane zostało dotychczas nieznane zjawisko samorzutnego rozszczepienia jądra atomowego Uranu-235. Badanie opisano w renomowanym czasopiśmie „Physical Review” (1940, Nr 58 (1). Priorytet odkrycia od 14 czerwca 1940 r. Odznaczony w latach późniejszych najwyższymi nagrodami państwowymi.

Od pierwszych dni wojny mobilizowany do wojska, gdzie został dowódcą zwiadowców 225. Samodzielnego Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej Wojsko Obrony Powietrznej. Za odwagę został odznaczony medalem wojskowym.

W Lipcu 1942 r. rozkazem zastępcy przewodniczącego Komitetu Obrony Konstanty Pietrzak został odwołany z wojska i skierowany do pracy na ewakuowanym do Kazania Instytucie Radiologicznym, biorąc udział w projekcie atomowym.

Uzyskał szerokie uznanie za granicą, odwiedzając liczne wiodące ośrodki naukowe w dziedzinie fizyki w Europie i Stanach Zjednoczonych. W okresie narodzenia fizyki jądrowej przyczynił się do ujarzmienia energii atomowej przez człowieka. Prace Konstantego Pietrzaka sprzyjały licznym osiągnięciom, okazując wpływ na rozwój fizyki jądrowej oraz praktyczne wykorzystanie energii wewnątrzjądrowej. Konstanty Pietrzak jest autorem ponad 300 prac naukowych.

W 1949 r. Konstanty Pietrzak został jednym ze współzałożycieli specjalistycznego wydziału fizyczno-chemicznego w Instytucie Technologicznym w Leningradzie, gdzie przez prawie 35 lat kierował założoną przez siebie katedrą fizyki jądrowej. Setki absolwentów wydziału inżynierskiego fizyczno-chemicznego przeszło szkołę Konstantego Pietrzaka.

Konstanty Pietrzak był szeroko uzdolnionym człowiekiem. Miłość do sztuki zachował na całe życie, do szczególnie udanych obrazów zaliczał pejzaże przesmyku Kolskiego. Część jego obrazów, powstałych w różnych latach, zachowała się po dzień dzisiejszy. W muzeum Instytutu Radiologicznego wśród dzieł Konstantego Pietrzaka znajdują się portrety I.W. Kurczatowa, W.G. Chłopina, I.E. Starikowa. Uprawiał wędkarstwo i myślistwo, samodzielnie opanował sztukę gry na gitarze i skrzypcach, często biorąc udział w improwizowanych przedstawieniach.

Konstanty Pietrzak zmarł 19 listopada 1998 r, w Petersburgu. Pochowany na Cmentarzu serafimowskim w Petersburgu.

Tomasz Kanadys
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe