Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 23:56

Kreatywny Senior [Jesienne, rozgrzewające herbatki] Artykuł 42.

Gdy jesień w pełni a za oknem słota, warto pomyśleć o rytuałach, które mogą zainspirować nas do kreatywnych działań, jak i również sprawić, by długie wieczory, spędzane w domu, pachniały dobrą, rozgrzewającą herbatą.
Kreatywny Senior [Jesienne, rozgrzewające herbatki] Artykuł 42.

Na rynku mamy wiele dostępnych propozycji herbat, które można kupić stacjonarnie, zamówić on-line bądź skomponować samemu z dostępnych ziół i owoców.

Poniżej zamieszczamy przepisy, które można wykorzystać w domowej kuchni:

Herbata imbirowo - pomarańczowa

Przygotowanie:

Kawałek imbiru obieramy i kroimy. Następnie zalewamy 100 ml wody i gotujemy przez 4 minuty. We wcześniej ogrzanym dzbanku umieszczamy herbatę, zalewamy gotującą się wodą i zaparzamy przez 3 minuty.

Po 1 łyżeczce suszonych żurawin układamy na dnie każdej filiżanki. Do dzbanka z herbatą wlewamy przez sitko przygotowany wywar z imbiru oraz 2 łyżki soku pomarańczowego. Wlewamy herbatę do filiżanek. Pomarańczę kroimy w plasterki i ozdabiamy nimi filiżanki.

Herbata jabłkowo - cynamonowa

Przygotowanie:

Goździki i gwiazdkę anyżu rozdrabniamy w moździerzu. Łączymy z mielonym cynamonem. Następnie przekładamy do małego garnuszka, zalewamy 100 ml wody i gotujemy przez 4 minuty.

We wcześniej ogrzanym dzbanku umieszczamy herbatę, zalewamy przegotowaną wodą i zaparzamy przez 3 minuty. Kroimy 4 suszone śliwki (po 2 na każdą filiżankę) i układamy je na dnie filiżanek. Nakładamy po łyżeczce prażonych jabłek, a następnie po łyżeczce suszonych żurawin.

Do dzbanka z herbatą wlewamy przez sitko przygotowany wywar z przypraw korzennych. Powoli lejąc po ściance łyżeczki, wlewamy herbatę do filiżanek.

Napar możemy ozdobić plasterkiem jabłka, laską cynamonu oraz gwiazdką anyżu.

Herbata śliwkowo - czekoladowa

Przygotowanie:

Goździki rozdrabniamy w moździerzu i łączymy z cynamonem. Następnie przekładamy przyprawy do małego garnuszka, zalewamy 100 ml wody i gotujemy przez 4 minuty.

We wcześniej ogrzanym dzbanku umieszczamy herbatę, zalewamy gorącą wodą i zaparzamy przez 3 minuty.

Kroimy 4 śliwki (po 2 na każdą filiżankę) i układamy je na dnie filiżanek. Nakładamy po łyżeczce powideł śliwkowych. Do dzbanka z herbatą wlewamy przez sitko przygotowany wywar z przypraw korzennych. Powoli lejąc po ściance łyżeczki, wlewamy herbatę do filiżanek. Ścieramy na tarce pół kostki czekolady i posypujemy nią herbatę.

Właściwości owoców i roślin, które wspomagają odporność oraz łagodzą objawy przeziębienia:

Skórka cytrusów dobrze komponuje się również z zieloną herbatą. Dla zwolenników naparów ziołowych szczególnie godne polecenia zimą są mieszanki kwiatu lipy, suszonych owoców maliny i dzikiej róży oraz kwiatu czarnego bzu.
Dzika róża jest jednym z najlepszych źródeł witaminy C. Zawiera również witaminy B1, B2, K oraz karotenoidy, flawonoidy i barwniki. Napary z owoców róży są stosowane jako środek wzmacniający.
Maliny działają napotnie i ściągająco. Podobnie jak dzika róża, są dobrym źródłem witaminy C.
Lipa oraz dziki bez mają działanie napotne. Bez pobudza także produkcję śluzu w oskrzelach, co ułatwia odkrztuszanie.
Suszone maliny, kwiat bzu i lipy są stosowane do przygotowywania naparów pomocnych w łagodzeniu objawów przeziębienia.
 

*informacje pochodzą ze stron: https://kuchnialidla.pl/rozgrzewajace-herbaty-na-3-sposoby

https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/w-kuchni/przepisy-na-rozgrzewajace-herbatki-aa-yX9u-QKTm-9tye.html#rozgrzewajace-herbaty-na-zime  


Podziel się
Oceń

Komentarze
Ostatnie komentarze
A Autor komentarza: Adam kruczkowskiTreść komentarza: Brawo EmilkaData dodania komentarza: 01.09.2023, 11:58Źródło komentarza: Emilia Orzeł z ŁOK wystąpiła dla pacjentów szpitala psychiatrycznegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Koncert wspaniały , wysokiej klasy artyści . Niech żałuję kto nie przyszedł bo warto było .Data dodania komentarza: 18.09.2022, 19:18Źródło komentarza: Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /18 września 2022Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Pomyłka w nazwisku Jan Jurczykowski ?Data dodania komentarza: 04.06.2022, 20:18Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria III [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Hmmm, podobno jury ma zawsze rację, ale tym razem nieprzyznanie drugiego miejsca przy takiej liczbie świetnych młodych ludzi to zupełna pomyłka. Na szczęście jest nagranie... Zapis z regulaminu: Jury oceniać będzie wykonawców w kategoriach II, III, IV, przyjmując następujące kryteria oceny:  walory głosowe  dobór repertuaru do wieku i możliwości głosowych  muzykalność  interpretacja  emisja głosu  ogólny wyraz artystyczny No to zobaczcie wyróżnienia i trzecie miejsce.Data dodania komentarza: 04.06.2022, 17:31Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria II [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: jkaTreść komentarza: fajna impreskaData dodania komentarza: 27.05.2022, 18:55Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Niech ktoś zatrzyma to szaleństwo głosowania na Zuzannę i Nataszę, to uwłacza tym dzieciom i temu konkursowiData dodania komentarza: 24.05.2022, 20:32Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]
Najwyżej oceniane artykuły