LitERAcka era dostępności [Wanda Chotomska] Artykuł 42.

  • 20 października 2020, 15:00
  • Alicja Dymitruk
LitERAcka era dostępności [Wanda Chotomska] Artykuł 42.
26 października przypada 90. rocznica urodzin jednej z najbardziej znanych polskich pisarek dla dzieci i młodzieży, autorki cyklu programów telewizyjnych „Jacek i Agatka” czyli Wandy Chotmoskiej.

Wanda Chotomska debiutowała na łamach tygodnika „Świat Młodych” w 1949 roku. Pierwszy zbiór wierszy pt. „Tere fere” opublikowała w 1958 roku. W tygodniku „Świerszczyk” publikowała wiersze wspólnie z Mironem Białoszewskim. Należała do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Była również Prezesem Zarządu Polskiej Fundacji Dzieci
i Młodzieży.

W 1969 roku pisarka otrzymała międzynarodowe odznaczenie, nadawane za działania przynoszące dzieciom radość, czyli Order Uśmiechu, który powstał z  jej inspiracji.

Wanda napisała wiele utworów dla dzieci i młodzieży, opowiadań, scenariuszy bajek filmowych dla dzieci, scenariuszy bajek muzycznych, widowisk.

Tytuły napisane przez autorkę: https://lubimyczytac.pl/autor/6085/wanda-chotomska

Więcej informacji o autorce przeczytacie Państwo, klikając w link: https://culture.pl/pl/tworca/wanda-chotomska

Informacje o pierwszej biografii o Wandzie Chotomskiej, napisanej przez Barbarę Gawryluk: https://culture.pl/pl/dzielo/barbara-gawryluk-wanda-chotomska-nic-nie-mam-do-ukrycia

Zapraszamy również do obejrzenia premierowego odcinka „Jacka i Agatki”:

 

Alicja Dymitruk

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe