"MET me w salonie" [Światowy Dzień Opery cd.] /odcinek 43.

  • 8 listopada 2020, 15:30
  • Iwona Krystecka
"MET me w salonie" [Światowy Dzień Opery cd.] /odcinek 43.
Dzisiaj kolejna część poświęcona Światowemu Dniu Opery, który miał miejsce 25 października i z okazji którego na całym świecie odbywały się koncerty.

W tym roku, kiedy globalna pandemia wpłynęła na życie wszystkich, a niesprawiedliwości społeczne na świecie stały się widoczne i dotknęły szersze społeczności, uzdrawiająca moc muzyki i sztuki jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. Jednak ograniczenia dotyczące publicznych zgromadzeń wywarły druzgocący wpływ na sektor kultury, a zwłaszcza na sektor sztuk widowiskowych.

Opera jest językiem międzynarodowym, a jej historie odzwierciedlają zrozumienie natury ludzkiej i przyczyniają się do podtrzymywania wartości wolności i tolerancji. Opera powinna należeć do społeczności, w której została stworzona, i obejmować wszystkich tych, którzy ją tworzą. Musi obejmować zróżnicowany, ale połączony świat. Światowy Dzień Opery to okazja do podkreślenia znaczenia kultury w społeczeństwie.

 Akt III to spotkanie z Goldą Schultz z RPA i Włochem Daniele Rustioniego. Posłuchamy Mozarta śpiewanego przez Elsę Dreisig i Beethovena przez Lucę Pisaroni, obok Masseneta, Verdiego i Nessun dorma Pucciniego. Marzenie Bernarda Foccroulle'a o globalnej kulturze urzeczywistnia się dzięki indyjskiej radości, rosyjskiej uduchowieniu, irlandzkiej tradycyjnej pieśni i duetowi Porgy and Bess Gershwina.

Gospodarzem tego ostatniego występu jest Ameryka z prezenterami Lisette Oropesa i Lawrence Brownlee oraz wybitnymi aktorami Brianem Jagde, René Barberą i Denyce Gravesem. Koncert kończy wysublimowane trio Mozarta i zawrotny finał Beethovena.

 

Iwona Krystecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe