Nie żyje Papcio Chmiel, ojciec Tytusa, Romka i A’Tomka

  • 22 stycznia 2021, 10:31
  • Tomasz Kanadys
Nie żyje Papcio Chmiel, ojciec Tytusa, Romka i A’Tomka
✝️✝️ Nie żyje Papcio Chmiel, ojciec Tytusa, Romka i A’Tomka ✝️✝️

22 stycznia 2021 roku, zmarł związany z Łukowem, Henryk Jerzy Chmielewski. Znany bardziej jako „Papcio Chmiel”. Był autorem serii komiksowej „Tytus, Romek i A'Tomek”. Miał 97 lat. Kondolencje na Twitterze złożył m. in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie. W 1943 roku Chmielewski wstąpił do Armii Krajowej. Brał udział w Powstaniu Warszawskim jako starszy strzelec podchorąży 7. Pułku Piechoty AK „Garłuch”, o pseudonimie „Jupiter”. Wraz ze swoimi współtowarzyszami miał opanować Okęcie, ale niestety już 1 sierpnia został zatrzymany przez niemieckich żołnierzy ze służb lotniczych i trafił do niewoli. W latach 50. ukończył stołeczną Akademię Sztuk Plastycznych. Karierę graficzną Papcio Chmiel rozpoczął w wojsku, od opieki nad gazetką. Następnie pracował jako rysownik od 1947 r., najpierw w „Świecie Przygód”, potem w „Świecie Młodych”. Pierwsza, czarno-biała obrazkowa historyjka o Tytusie została wydrukowana przez „Świat Młodych" w październiku 1957 roku.
Na komiksach Papcia Chmiela wychowało się kilka pokoleń Polaków. Seria książeczek o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka została wydana w łącznym nakładzie kilkunastu milionów egzemplarzy. Dotychczas ukazało się ponad 30 części komiksu. Tytus był harcerzem, kosmonautą, plastykiem, dziennikarzem, aktorem, a nawet olimpijczykiem. Podróżował na Dziki Zachód i Wyspy Nonsensu. Ostatnia księga, w której został kibicem, trafiła do sklepów w 2008 roku.
Pojawiło się też kilka okolicznościowych wydań, m. in. w 2009 roku w 65. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego ukazał się komiks „Tytus, Romek i A'Tomek jako warszawscy powstańcy 1944”. 
Henryk Jerzy Chmielewski, który w 2009 roku namalował też mural przy Muzeum Powstania Warszawskiego, zdecydował się na stworzenie komiksu o takiej tematyce, ponieważ – jego zdaniem – przez rysunek łatwiej zainteresować historią młode pokolenie. 
Henryk Jerzy Chmielewski otrzymał wiele wyróżnień. Został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest też kawalerem Orderu Uśmiechu. W 2007 roku został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Twórca komiksów „Tytus, Romek i Atomek” związany jest z naszym miastem poprzez swoją matkę, z domu Mikonowicz, która mieszkała na Farfaku. W niejednym komiksie H. Chmielewskiego można odnaleźć łukowskie akcenty, bądź epizody związane z przeżyciami Papcia, jakie miały miejsce w czasie, gdy przebywał w Łukowie u swojej babci i gdy tutaj pracował w lokomotywowni w czasie II wojny światowej. W naszym mieście miał dużo znajomych. Gdy podczas wojny w Warszawie zaczęły się kłopoty żywnościowe, zaczął jeździć po tak zwany szmugiel, głównie właśnie do Łukowa, często w zamian przywożąc buty.
Papcio Chmiel jest też laureatem Łukowskiego Złotego Niedźwiedzia, który otrzymał w 2011 roku. Relacja z wydarzenia oraz wywiad z Papciem Chmielem tutaj https://www.youtube.com/watch?v=h3RZGCz1dc8&feature=emb_logo

Tomasz Kanadys

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe