Łukowskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - spotkanie z Zaporczykiem i film „Generał Nil” w ŁOK

  • 14.03.2018, 09:00 (aktualizacja 20.03.2018 16:51)
  • Tomasz Kanadys
Łukowskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - spotkanie z Zaporczykiem i film „Generał Nil” w ŁOK
Zapraszamy na kolejny punkt Łukowskich Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W piątek 16 marca 2018 roku w Łukowskim Ośrodku Kultury w Kinie Łuków o godz. 10:00 odbędzie się panel opowiadań historycznych „Żołnierze Niezłomni – duma, charakter, nieśmiertelne wartości” a o godzinie 11:00 bezpłatny seans filmowy „Generał Nil”.

W spotkaniu z mieszkańcami Łukowa udział weźmie Major Marian Chmielewski ps. „Pomidor”, członek brygady Hieronima Dekutowskiego „Zapory” oraz Ryszard Grafik, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków.
Major Marian Chmielewski (ur. 1928 r.) był żołnierzem patrolu „Żbika” w oddziale Kedywu AK „Zapory”. Od 1945 roku działał w plutonach „Ducha” i „Jadzinka” oddziałów samoobrony AK i WiN „Zapory”. Aresztowany przez UB jesienią 1946 roku, został skazany na 15 lat więzienia. Do roku 1956 był więziony na Zamku Lubelskim, we Wronkach i Rawiczu. Obecnie Major Marian Chmielewski mieszka w Lublinie i można go spotkać na wielu uroczystościach patriotycznych. Mimo słusznego wieku, występuje w składzie pocztu sztandarowego Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Wolność i Niezawisłość.
Ryszard Grafik (ur. 1933 r.) to znany i ceniony łukowski historyk, działacz i regionalista. Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, syn żołnierza Armii Krajowej. Współorganizator i członek Łukowskiego Towarzystwa Regionalnego im. J.S. Majewskiego w Łukowie. Autor i współautor szeregu publikacji historycznych i regionalnych. Uczestnik wielu sesji popularno-naukowych jako referujący swoje opracowania historyczne. Od wielu lat aktywnie bierze udział w spotkaniach z harcerzami i młodzieżą przekazując swoją bezcenną wiedzę historyczną. Odznaczony odznakami: „Za zasługi dla ŚZŻAK Lublin” i „Za pracę społeczną w ŚZŻAK poświęconą etosowi AK”.
Po spotkaniu z Majorem Marianem Chmielewskim oraz Ryszardem Grafikiem o godzinie 11:00 zapraszamy na bezpłatny seans filmowy „Generał Nil”. Film ten opowiada historię burzliwego życia Augusta Emila Fieldorfa - tytułowego generała Nila, uczestnika dwóch wojen światowych, który podczas II wojny światowej był dowódcą Kedywu Armii Krajowej, po 1945 roku więźniem sowieckich łagrów, jednym z najbardziej tępionych przez sowiecką władzę przywódców podziemia.

Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent RP Andrzej Duda. Komitet honorowy: Burmistrz Łukowa Dariusz Szustek oraz Starosta Łukowski Janusz Kozioł.
Organizatorem jest Bartłomiej Bryk. Współorganizatorzy: Łukowski Ośrodek Kultury, Kino Łuków oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków.

Tomasz Kanadys
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe