Międzynarodowy Dzień Teatru

  • 26 marca 2021, 18:56
  • Sławomir Żyłka
Międzynarodowy Dzień Teatru
Międzynarodowy Dzień Teatru to święto uchwalone w czerwcu 1961 roku na IX Światowym Kongresie Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Tak upamiętniono otwarcie Teatru Narodów w Paryżu 27 marca 1957 roku. Światowe Dni Teatru od lat promują sztukę teatru i międzynarodową wymianę informacji teatralnych. Pobudzają kreatywność oraz zwiększają i zacieśniają współpracę artystyczną ludzi teatru.

Uświadamiają też opinii publicznej wagę sztuki teatru i artystycznej kreacji w życiu codziennym. Wzmacnianie przyjaźni i więzi międzyludzkich to aspekty społeczne tego corocznego wydarzenia… Tak więc co roku, 27 marca, rozsyłane są przemyślenia wybitnego człowieka teatru… o sztuce teatru i harmonii świata… tłumaczona na ponad 20 języków. Pierwszą taką wiadomość wysłał w 1962 roku Jean Cocteau. Tego dnia odbywają się przedstawienia teatralne,  specjalne spotkania i sympozja,  poświęcone znaczeniu i problemom teatru. Początkowo… polskie świętowanie z Melpomeną miało charakter obchodów oficjalnych. Z biegiem czasu przybrało także formy lokalnych wydarzeń teatralnych i parateatralnych. Dziś na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Już po raz drugi tego dnia, pandemia storpedowała życie większości krajów na świecie. Nie będzie to radosne święto także dla środowisk teatralnych w Polsce… Spektakle i spotkania z publicznością muszą poczekać na lepszy czas. Dziś żadna aktywność nie jest warta zagrożeń, które od roku niesie nam rzeczywistość. Pasjonatom sztuki teatru pozostają więc wirtualne działania… na wirtualnej scenie! Dzisiaj teatr został pozbawiony prawdziwej sceny. Także nasza aktywność i kreatywność realizują się w działaniach online, Orędzia do teatralnego świata w ubiegłym roku i dzisiaj brzmią inaczej… Mają one minorowe, bardziej filozoficzne i refleksyjne tony… A sztuka teatru? Ona przyjmuje na siebie… także rolę arteterapii, Teatr… Chociaż spełniający się obecnie w przestrzeni wirtualnej, pozostaje nadal ważny dla twórców… I publiczności.. Nastał moment odnowienia… a może tylko podtrzymania relacji między artystą  i widzem. W Międzynarodowym Dniu Teatru prezentujemy publiczności materiał przygotowany na XV Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Hanki Bielickiej


„RADOŚĆ SPOD KAPELUSZA” Łomża 2021


Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania monologów i wierszy w wykonaniu online przez recytatorów z Łukowskiego Ośrodka Kultury. 


JULIA SEMCZUK recytuje fragment powieści „LALA” Jacka Dehnela – laureatka II nagrody

JOANNA LENDZION w monologu
„NIE PRZEPROSZĘ” Wacława Stępnia i Zdzisława Gozdawy

MACIEJ RADOMYSKI recytuje utwór 
„Z MIŁOŚCI DO ZWIERZĄT” Sławomira Mrożka

KACPER SIWIAK w monologu Smirnowa 
z jednoaktówki „NIEDŹWIEDŹ” Antoniego Czechowa – wyróżnienie

Kochany Widzu! Zerknij łaskawym okiem…


 

Sławomir Żyłka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe