Obchody 100-lecia powstania Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie /11 kwietnia 2021

  • 10 kwietnia 2021, 19:38
  • Tomasz Kanadys
Obchody 100-lecia powstania Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie…
W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 11 kwietnia 2021 roku, w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie, podczas uroczystej Mszy Świętej o godzinie 13:00, odbędzie się poświęcenie nowego posoborowego marmurowego ołtarza i ambony.

To wydarzenie wpisuje się w obchody 100-lecia powstania tej Parafii. W uroczystości wezmą udział m.in. Ksiądz Biskup Diecezji Siedleckiej Kazimierz Gurda, oraz pochodzący z Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie Ksiądz Biskup Senior Diecezji Radomskiej Henryk Tomasik i Ksiądz Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej Grzegorz Suchodolski. Po części religijnej zostanie zaprezentowana książka poświęcona 100-letniej historii Parafii napisana przez Marka Okonia.
 
Przypominamy, że Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie została erygowana 100 lat temu. 24 listopada 1920 roku Ordynariusz Diecezji Podlaskiej Ksiądz Biskup Henryk Przeździecki wydał dekret erekcyjny, na mocy którego wyłączył Kościół Pobernardyński wraz z częścią miasta Łukowa leżącą na prawym brzegu rzeki Krzny, oraz niektóre wioski z dotychczasowej Parafii Przemienienia Pańskiego, leżące również po tej samej stronie rzeki, tworząc w ten sposób drugą Parafię w Łukowie – pod wezwaniem Podwyższenia Świętego Krzyża. Nowo-powstała Parafia liczyła około 9 tysięcy wiernych. Pierwszym proboszczem Parafii został dotychczasowy Proboszcz Parafii Przemienienia Pańskiego i Dziekan Łukowski Ksiądz Kanonik Kazimierz Kwiatkowski.

Relację z uroczystości można będzie obejrzeć na żywo w Internecie, a także na telebimie, którego wynajęcie zostało sfinansowane przez Powiat Łukowski ustawionym na placu kościelnym.

 

Podczas obchodów będzie również możliwość obejrzenia wystawy przygotowanej przez Muzeum Regionalne w Łukowie „Bądźcie doskonałymi jako Ojciec wasz niebieski doskonałym jest”.

Tomasz Kanadys

Zdjęcia (20)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe