Światowy Dzień Trzeźwości /15 kwietnia

  • 15 kwietnia 2021, 11:00
  • Tomasz Kanadys
 Światowy Dzień Trzeźwości /15 kwietnia
15 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Trzeźwości. Światowa Organizacja Zdrowia apeluje, aby przynajmniej w tym jednym dniu powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek produktów alkoholowych. Chce tym samym zwrócić uwagę na problem alkoholizmu oraz zagrożeń zdrowotnych wynikających z nadużywania alkoholu.

Alkoholizm to jedna z najpoważniejszych i najpowszechniejszych chorób jaka nęka wszystkie narody, bez względu na stopień rozwoju państwa, bogactwa czy ustrój polityczny. Niesie za sobą negatywne skutki zarówno na poziomie indywidualnym, jak i społecznym, przyczyniając się do wzrostu przestępczości oraz rozwoju patologii społecznych.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, rocznie z powodu szkodliwego spożycia alkoholu umiera ponad 3 miliony ludzi na całym świecie. Oznacza to, że 1 na 20 zgonów spowodowany jest przez picie alkoholu. Jak mówią inne statystyki, co 10 sekund umiera 1 osoba na świecie z tego powodu.

Na całym świecie blisko połowa (45 proc.) całkowitego zarejestrowanego alkoholu spożywana jest w postaci napojów wysokoprocentowych, na drugim miejscu jest piwo (34 proc.), a następnie wina (12 proc.).

Światowy Dzień Trzeźwości ma na celu zwrócenie uwagi na problem alkoholizmu i zagrożeń z tego wynikających. Przypomina nam jak bardzo szkodliwy wpływ ma alkohol na nas i na nasze życie. Dawka śmiertelna dla przeciętnego człowieka to 4,5 promila.

Namawiamy, by nie tylko w dniu 15 kwietnia 2021 roku, zachować trzeźwość, lecz także zachowywać ją codziennie.

Tomasz Kanadys

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe