Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi /22 kwietnia

  • 22 kwietnia 2021, 08:00
  • Tomasz Kanadys
Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi /22 kwietnia
22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. W 2021 roku święto obchodzimy pod hasłem „Przywróćmy naszą Ziemię”.

Dzień Ziemi po raz pierwszy obchodzony był 22 kwietnia 1970 roku. Do Polski Dzień Ziemi trafił dopiero w 1990 roku, po upadku komunizmu. W 2009 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych zmieniła nazwę Dnia Ziemi na Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Pierwsze obchody odbyły się w 2010 roku. To wyjątkowe święto ma uświadamiać obywatelom na całym świecie, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Jego nadrzędnym celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie i zachęcenie do prowadzenia trybu życia, który jest bardziej przyjazny dla naszej planety. Jest to także czas żeby pochylić się nad losem naszej planety i nagłośnić globalne problemy.

Każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi, zatem każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan! Niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej, wszyscy przedstawiciele Homo sapiens dzielą między siebie tę samą planetę, która jest naszym wspólnym dobrem.

Coraz popularniejsza staje się idea Zero Waste, co dokładnie znaczy „zero odpadów” lub „zero marnowania”. Jest to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. To cel etyczny, ekonomiczny i wizjonerski, który pomaga ludziom naśladować zrównoważone naturalne cykle, w których wszystkie odrzucane materiały mają stać się zasobami.

Życie wedle idei Zero Waste sprowadza się do stosowania określonych zasad tzw. 5R:
- odmawiaj (refuse),
- ograniczaj (reduce),
- wykorzystaj ponownie (reuse),
- recyklinguj (recycle),
- kompostuj (rot).

Ciekawostki:

Jest to jedno z największych świat, obchodzone przez ponad miliard ludzi na całym świecie.

Każdego roku do oceanów wyrzucanych jest 5.000.000.000.000 kilogramów śmieci.

Odpady z tworzyw sztucznych zabijają co najmniej 1 milion stworzeń w oceanie rocznie.

Do recyklingu puszek aluminiowych potrzeba 90% mniej energii niż do produkcji nowych.

Przeciętna osoba wyrzuca codziennie około 4 kg śmieci.

Zaledwie 27% gazet w USA podlega się procesowi recyklingu. Gdyby wszystkie one zostały poddane recyklingowi, zaoszczędziłoby to jedną czwartą miliarda drzew w całym roku.

Niektóre szkoły i społeczności obchodzą Dzień Ziemi przez cały tydzień, aby wydłużyć czas, w którym ludzie skupiają się na Ziemi.

W Dniu Ziemi w 2012 roku ponad 100 tys. osób jeździło rowerami w Chinach, aby zmniejszyć emisję CO2 i zaoszczędzić paliwo.

Podczas obchodów Dnia Ziemi w 2011 roku w Afganistanie zostało posadzonych 28 milionów drzew.

W Panamie posadzono i utrzymano 100 zagrożonych gatunków storczyków, aby zapobiec ich wyginięciu na cześć Dnia Ziemi.

Każdego roku, 22 kwietnia, mężczyźni, kobiety i dzieci zbierają śmieci, sadzą drzewa, oczyszczają rafy koralowe, pokazują filmy, podpisują petycje i planują lepszą przyszłość naszej planety.

Piosenką najczęściej kojarzoną z ekologią jest hit Michaela Jacksona „Earth Song” - czyli pieśń ziemi. Zarówno teledysk jak i piosenka opowiadają o wywoływanych przez człowieka katastrofach ekologicznych.

 

Tomasz Kanadys

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe