Recytatorzy ŁOK w gronie zwycięzców XIX Międzywojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego w Woli Osowińskiej

  • 21.03.2018, 13:22 (aktualizacja 28.03.2018 14:44)
  • Tomasz Kanadys
Recytatorzy ŁOK w gronie zwycięzców XIX Międzywojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego w Woli Osowińskiej
W sobotę 17 marca 2018 roku w Woli Osowińskiej odbył się XIX Międzywojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Ludowej im. Wacława Tuwalskiego. To wydarzenie zgromadziło stu kilkudziesięciu recytatorów w różnym wieku od klasy zerowej po dorosłych.

Łukowski Ośrodek Kultury reprezentowała sześcioosobowa grupa młodych mistrzów słowa. Czworo z nich odniosło bardzo znaczące sukcesy. Julia Semczuk, Bartłomiej Niewęgłowski i Kacper Siwiak wzięli udział w koncercie laureatów. W kategorii klas IV–VI szkoły podstawowej Julia Semczuk zajęła pierwsze miejsce a Maciej Radomyski drugie. W kategorii klas VII szkoły podstawowej i klas II gimnazjum Bartłomiej Niewęgłowski zajął drugie miejsce. W kategorii klas III gimnazjum i dorosłych Kacper Siwiak uhonorowano pierwszym miejscem. Recytatorów przygotował instruktor Łukowskiego Ośrodka Kultury ds. recytacji Sławomir Żyłka.


Konkurs za swoją oryginalność został wyróżniony „LUDOWYM OSKAREM LUBELSZCZYZNY”. Jak co roku wydarzeniu towarzyszyły kiermasze sztuki ludowej i tradycyjnego jadła. Można było zakupić pisanki i palmy wielkanocne, obejrzeć wystawę poświęconą sylwetce ludowego poety z Motycza na Lubelszczyźnie Jana Pocka w setną rocznicę jego urodzin.

To ważne wydarzenie swoją obecnością uświetnili: Marcin Czyżak z Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Lucjan Kotwica - Starosta Radzyński, Radosław Sałata - Wójt Gminy Borki i Tadeusz Sławecki Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Kolejna edycja Konkursu mogła się odbyć dzięki środkom finansowym Powiatu Radzyńskiego, zaangażowaniu członków Towarzystwa Regionalnego im. Wacława Tuwalskiego w Woli Osowińskiej, Dyrekcji i społeczności Zespołu Szkół Rolniczych, Zespołu Placówek Oświatowych oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Sportu w Borkach z siedzibą w Woli Osowińskiej.

Konkurs na stałe wpisał się na listę ważnych wydarzeń z obszaru kultury ludowej Lubelszczyzny. Dzięki niemu pielęgnowana jest spuścizna literacka pisarzy i poetów ludowych, dzieci i młodzież poznaje, zachowuje oraz kultywuje dziedzictwo niematerialnej kultury wiejskiej. To bardzo ważne dla zachowania narodowej tożsamości. Bardzo cieszy fakt uczestnictwa łukowskich recytatorów w tym dziele.


Gratulujmy im sukcesów :)

Tomasz Kanadys

Zdjęcia (41)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe