Eliminacje Powiatowe Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych 2018 w Łukowskim Ośrodku Kultury

  • 28.03.2018, 15:22 (aktualizacja 14.04.2018 18:02)
  • Tomasz Kanadys
Eliminacje Powiatowe Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych 2018 w Łukowskim Ośrodku Kultury
We wtorek 27 marca 2018 roku, w dzień w który przypada Międzynarodowy Dzień Teatru, odbyły się w Łukowskim Ośrodku Kultury Eliminacje Powiatowe Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych 2018.

Wzięły w nich udział dwa zespoły i jeden monodramista. Szkoda, że nie tworzymy teatru w większej grupie zapaleńców. Można jednak mieć nadzieję… bo sztuka teatru już nie raz miała swoje wzloty i upadki w długiej historii ludzkości. W przeglądzie według kolejności występów udział wzięli:
- Zespół Teatralny „KLUB BAŚNIOPISARZY” ze Szkoły Podstawowej w Dębowicy. Opiekunem tej grupy teatralnej jest Edyta Adrian. Teatr pokazał widowisko „Amelka szuka wiosny” na motywach opowiadania Hanny Januszewskiej „Słoneczna bajka”;
- Zespół Teatralny „JODEŁKI” z Zespołu Oświatowego w Jedlance, który pokazał widowisko „Na ratunek Ziemi” według Marioli Koch. Grupa „JODEŁKI” działa pod kierunkiem Anny Bogusz;
- monodram w wykonaniu Kacpra Siwiaka „Lekcja Muzyki” według PATRICKA SÜSKINDA „Historii pana Sommera”. Instruktorem Kacpra jest Sławomir Żyłka. Do tej pory Kacper dał się poznać jako recytator i aktor „Teatru Poezji ŁOK”.

Spektaklom przypatrywała się Rada Konsultantów, którą stanowili Patryk Pawelec, instruktor recytacji i monodramista z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie i Alicja Tomaszewska z Łukowskiego Ośrodka Kultury. Nominacje do Wojewódzkiego Festiwalu Najciekawszych Widowisk są przyznawane po wszystkich przeglądach powiatowych w województwie. Należy więc cierpliwie czekać… co nie przeszkadza pogratulować małym i młodym aktorom oraz ich instruktorom. Już teraz możemy podziękować za pracę artystyczną na teatralnej niwie. Inni mogą tylko wam pozazdrościć występów na łukowskiej scenie podczas Międzynarodowego Dnia Teatru.

Międzynarodowy Dzień Teatru jest świętem upamiętniającym otwarcie Teatru Narodów w Paryżu. To ważne wydarzenie miało miejsce 27 marca 1957 roku. Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9 Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie 27 marca przez ponad sto narodowych ośrodków teatralnych na całym świecie i ma na celu promocję oraz międzynarodową wymianę informacji na temat teatru, pobudzenie kreacji i zwiększenie współpracy ludzi teatru a także uświadomienie opinii publicznej roli teatru i artystycznej kreacji w życiu codziennym, jego wpływu na wzmocnienie przyjaźni i więzi międzyludzkich. Tego dnia odbywają się specjalne przedstawienia teatralne, spotkania i sympozja poświęcone znaczeniu i problemom teatru. Jest to także znakomita okazja dla podkreślenia prestiżu ludzi teatru – aktorów, reżyserów, dramaturgów.

Tomasz Kanadys

Zdjęcia (42)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe