Uroczysty koncert z pieśniami Franciszka Maklakiewicza /26 września 2021

  • 15 września 2021, 16:23
  • Grzegorz Skwarek
Uroczysty koncert z pieśniami Franciszka Maklakiewicza /26 września 2021
Uroczysty koncert z pieśniami Franciszka Maklakiewicza jest częścią ogólnopolskiego projektu  pt. "Saga Rodu. Pieśni braci Franciszka, Jana i Tadeusza Maklakiewiczów. Ślady pamięci" dofinansowanego z programu Muzyka MKiDNiS.

26 września 1939 roku młodziutki kompozytor Franciszek Maklakiewicz, pochodzący ze słynnego rodu muzyków i artystów zmarł od odniesionych ran podczas obrony Łukowa. Jego młodszy brat Tadeusz we wspomnieniach tak opisał śmierć brata "Gdy nadeszła godzina próby, - ci, którzy wymachiwali szabelką uciekli, a Franuś - który był pacyfistą, - poszedł na ochotnika bronić skrawka ziemi polskiej, ziemi łukowskiej, - i krew jego w tę ziemię wsiąkła. Umarł bowiem na skutek nadmiernego wykrwawienia, gdy został trafiony kilkakrotnie serią z broni maszynowej niemieckiego lotnika... W bok i w nogi... Nie wiemy dlaczego znalazł się w oddziale wojskowym. Miał niebieską kartę mobilizacyjną. Mobilizacja go nie obowiązywała. Nie miał munduru, - tylko płaszcz żołnierski. Obsługiwał karabin maszynowy. Bronili linii kolejowej Dęblin-Łuków.
W połowie października przyszła tragiczna wieść. Jasio Sobczyński przywiózł list od Janka w którym zawiadamia rodziców, że Franuś umarł... był to cios okropny..."

W 82 rocznicę jego śmierci, 26.09.21 o godz. 17.00  w Auli  I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Łukowie odbędzie się uroczysty monograficzny koncert w wykonaniu wybitnych artystów o światowej sławie: śpiewaczek (sopranistek) Olgi Pasiecznik i Moniki Świostek oraz pianistki Joanny Maklakiewicz, bratanicy kompozytora. Przed koncertem nastąpi uroczyste nadanie Franciszkowi Maklakiewiczowi tytułu honorowego obywatela Miasta Łuków.

W programie 13 pieśni Franciszka Maklakiewicza oraz utwory fortepianowe. Pieśni zostały nagrane przez Artystki w Filharmonii Narodowej i wydane w 2020 roku na płycie „Saga Rodu".

Organizatorzy koncertu: Urząd Miasta Łuków, Burmistrz Piotr Płudowski, Fundacja im. Piotra Janowskiego oraz Łukowski Ośrodek Kultury
 

Wstęp na koncert darmowy po okazaniu zaproszenia, które będą rozdawane podczas V Koncertu IX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie 19 września 2021 roku w Kościele pw. NMP Matki Kościoła w Łukowie.

Grzegorz Skwarek

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe