Franciszek Maklakiewicz - Honorowy Obywatel Miasta Łuków [FOTO] [WIDEO]

  • 28 września 2021, 14:22
  • Tomasz Kanadys
Franciszek Maklakiewicz - Honorowy Obywatel Miasta Łuków [FOTO] [WIDEO]
Franciszek Maklakiewicz to nowy Honorowy Obywatel Miasta Łuków.

W niedzielę 26 września 2021 roku, w 82. rocznicę śmierci kompozytora, zorganizowana została uroczysta sesja Rady Miasta Łuków, w trakcie której wręczono akt nadający zaszczytny tytuł. Obecni na auli I LO mogli także wysłuchać koncertu fortepianowego w wykonaniu bratanicy Franciszka - Joanny Maklakiewicz oraz towarzyszących jej sopranistek: Moniki Świostek i Olgi Pasiecznik.

W niedzielę w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie akt nadania honorowego obywatelstwa otrzymała w imieniu Franciszka Makaklewicza, jego bratanica Joanna Maklakiewicz. Na uroczystość przybyli m.in. radni miejscy i władze Miasta Łuków, przedstawiciele Powiatu Łukowskiego i mieszkańcy. Gościem była także Beata Sznajder, Dyrektor Gminnego Centrum Informacji w Mszczonowie, reprezentująca jednocześnie burmistrza Mszczonowa Józefa Grzegorza Kurka. Inicjatorem przyznania Franciszkowi Maklakiewiczowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łuków był natomiast społecznik Andrzej Zdrojewski. Sama uchwała Rady Miasta Łuków (nr nr XLIV/327/2021) przyjęta została natomiast kilka dni przed wydarzeniem, 16 września 2021 r.

W trakcie uroczystości odbył się też koncert pamięci Franciszka Maklakiewicza w wykonaniu artystów o światowej sławie: bratanicy kompozytora, pianistki Joanny Maklakiewicz oraz sopranistek: Moniki Świostek i Olgi Pasiecznik. Koncert był częścią ogólnopolskiego projektu pt. „Saga Rodu. Pieśni braci Franciszka, Jana i Tadeusza Maklakiewiczów. Ślady pamięci” dofinansowanego z programu Muzyka Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Współorganizatorami koncertu byli: Miasto Łuków oraz Łukowski Ośrodek Kultury.

ZAPIS WIDEO KONCERTU:

 

Tomasz Kanadys

Zdjęcia (57)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe