Uroczystość odsłonięcia kamienia pamięci żydowskiej bożnicy [FOTO]

  • 5 października 2021, 15:00
  • Bartosz Leśkiewicz
Uroczystość odsłonięcia kamienia pamięci żydowskiej bożnicy [FOTO]
Pod budynkiem naszego ośrodka odsłonięty został kamień pamięci, poświęcony znajdującemu się w sąsiedztwie żydowskiemu domowi modlitwy. Budynek stał w miejscu dzisiejszego parkingu ŁOK, od strony ul. Browarnej.

To była wspaniała uroczystość, pełna wzruszeń i wspomnień o dawnym Łukowie. Na tę okazję specjalnie zjechali się do nas goście z Izraela - potomkowie łukowskich Żydów. Pamiątkowa tablica odsłonięta została m.in. przy współudziale dr Krzysztofa Czubaszka – historyka zajmującego się losami łukowskiej społeczności żydowskiej oraz przedstawiciela władz miasta w osobie wiceburmistrza – Mateusza Popławskiego.

Uroczystość uświetnili podopieczni Sławomira Żyłki, czyli członkowie Teatru Żywego Słowa, którzy przenieśli nas w czasy kiedy tu w Łukowie, żyliśmy wszyscy razem, obok siebie. 

Bóżnica przy ul. Browarnej (bejt midrasz) była jednym z trzech (nie licząc synagogi) żydowskich domów modlitwy. Prawdopodobnie powstała w drugiej poł. XIX w. Służyła społeczności starozakonnej do okresu II wojny światowej, kiedy to została spalona przez nazistów w 1942r. 

Tablicę ufundowali potomkowie łukowskich Żydów z Izraela, Francji i Stanów Zjednoczonych.
 

Bartosz Leśkiewicz

Zdjęcia (55)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe