Maciej Radomyski z ŁOK zwycięzcą XIII Regionalnego Konkursu Recytatorskiego w Czemiernikach

  • 17.05.2018, 15:16 (aktualizacja 12.06.2018 17:53)
  • Sławomir Żyłka
Maciej Radomyski z ŁOK zwycięzcą XIII Regionalnego Konkursu Recytatorskiego w Czemiernikach
Jest piękna wiosenna sobota 12 maja 2018 roku. W Czemiernikach kwitną bzy, bieleją kiście akacji. Zapachy wpadają przez otwarte okno Zespołu Szkół gdzie zebrało się ponad czterdziestu pasjonatów żywego słowa, ich rodzice i opiekunowie artystyczni.

To już XIII Regionalny Konkurs Recytatorski Marianny Bocian, poetki z Bełcząca, organizowany staraniem Czemiernickiego Towarzystwa Regionalnego, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie i Zespołu Szkół w Czemiernikach. Jej niełatwa poezja jest nie tylko pretekstem do szlifowania techniki mowy ale przede wszystkim chwilą refleksji nad rzeczami ostatecznymi, to także wędrówka w głąb siebie ścieżką słów poetki, która z portretu przysłuchiwała się interpretacjom i przemawiała cytatem umieszczonym w przestrzeni dla recytatorów: „W języku (…)się wszelki duch odsłania a człowiek wciąż tworzy i trwa”. Chociaż twórczość Marianny Bocian nie prezentuje tylko kobiecego punktu widzenia… w recytatorskie szranki stanęło tylko pięciu chłopców i młodzieńców.

Konkursowe prezentacje poprzedził wstęp Tadeusza Sławeckiego – Prezesa Towarzystwa i Dyrektora Biblioteki Wojewódzkiej, który przybliżył postać Marianny Bocian… a znał ją osobiście. Koncert konkursowy poprowadził Ireneusz Kaczorek – gospodarz i Dyrektor Zespołu Szkół. Konkursowym popisom przysłuchiwali się: Ewa Hadrian – starszy kustosz WBP, Jadwiga Jaśkowiak, Patryk Pawelec – recytator i instruktor recytacji oraz dr Tadeusz Karabowicz. Podkreślali oni wielokrotnie, że mimo trudnej do werbalizacji treści i formy poezji Marianny Bocian, recytatorzy osiągnęli wysoki poziom artystyczny oraz stan zrozumienia i odczucia emocjonalnego tej symbolicznej i wieloznacznej twórczości. Tak więc wybór nie łatwo dał się zamienić na miejsca i wyróżnienia.

W konkursie wzięło udział sześcioro łukowskich recytatorów, którzy wyraźnie wpłynęli na poziom artystyczny wydarzenia.

W kategorii najmłodszych recytatorów wyróżniono Kajetana Domańskiego, w kategorii klas IV-VI pierwsze miejsce przyznano Maciejowi Radomyskiemu, drugie miejsce przypadło Julii Semczuk a wyróżnienie Magdalenie Ogrodnik.

Kategorię najstarszych recytatorów reprezentowali – Bartłomiej Niewęgłowski (kl. VII) i Kacper Siwiak (kl. III gimnazjum) – obaj recytatorzy zostali uhonorowani wyróżnieniami.

Gratulujemy kolejnego sukcesu! Laureatów obdarowano książkami i atrakcyjnymi upominkami… ale to jeszcze nie koniec niespodzianek. Na początku czerwca pojadą do Lublina, gdzie wezmą udział w warsztatach recytatorskich.
 

Sławomir Żyłka

Zdjęcia (26)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe