Kolejny sukces naszych recytatorów. Wojewódzki 41. Mały Konkurs Recytatorski w Lublinie.

  • 12 czerwca 2022, 15:20
  • Tomasz Kanadys
Kolejny sukces naszych recytatorów. Wojewódzki 41. Mały Konkurs Recytatorski…
Niezmiernie miło nam się pochwalić kolejnymi sukcesami naszych recytatorów podczas Wojewódzkiego 41. Małego Konkursu Recytatorskiego w Lublinie.

Konkurs odbył się  6-7-8 czerwca 2022r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Jury w składzie:
-  Grażyna Jakubecka – wieloletnia aktorka Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie;
- Dorota Mościbrodzka – kustosz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie;
- Dominka Jarosz – logopedka, młodsza instruktorka ds. literatury, recytacji i teatru WOK,
Po wysłuchaniu 75 recytatorów w trzech kategoriach wiekowych postanowiło między innymi:

- w kategorii Szkoła Podstawowa klasy IV-VI przyznać I miejsce Lenie Aleksandrowicz z Łukowskiego Ośrodka Kultury.
- w kategorii Szkoła Podstawowa klasy VII-VIII wyróżnienie otrzymał Maciej Radomyski z Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Jury dziękuje wszystkim recytatorom za świadomy udział w konkursie, a instruktorom za duży wkład pracy w przygotowanie prezentacji. Słuchaczom i wykonawcom towarzyszyły duże, pozytywne emocje płynące z ciekawej interpretacji w przeważającej większości dobrze dobranego tekstu. Jednocześnie jury zwraca uwagę na niepotrzebne użycie kostiumu i rekwizytu oraz nadużywanie przez najmłodszych wyraźnie wyuczonych gestów. Daje się zauważyć rosnącą wraz z wiekiem i doświadczeniem życiowym recytatorów świadomość interpretacyjną wykonywanych prezentacji. Recytatorzy z klas IV - VIII ładnie pracują emocjami, świadomie, ale nie przesadnie, różnicują dialog. Gdy tekst odpowiada wrażliwości i możliwościom interpretacyjnym wykonawców, recytacja sprawia im radość i jest źródłem satysfakcji. Wobec lat ubiegłych, jury widzi znaczącą poprawę artykulacji i wymowy. Jednocześnie przypomina, żeby nadmiernie nie realizować samogłosek nosowych, unikać tzw. hiperpoprawności, co jest nienaturalne w przekazie i zakłóca płynność mowy polskiej. Jury sugeruje, aby częściej sięgać po teksty nacechowane zróżnicowanymi emocjami, dającymi większe pole do popisu. Szukajcie tekstów pogodnych i nacechowanych optymizmem, którego nam na co dzień tak często brakuje!

Tomasz Kanadys

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe