Dzień Prymasa Wyszyńskiego w Łukowskim Ośrodku Kultury.

  • 13 czerwca 2022, 15:32
  • Tomasz Kanadys
Dzień Prymasa Wyszyńskiego w Łukowskim Ośrodku Kultury.
W Łukowskim Ośrodku Kultury odbył się Dzień Prymasa Wyszyńskiego. Wydarzenie przygotowane w ramach obchodów łukowskiego roku Błogosławionego Księdza Kardynała.

W piątek 10 czerwca 2022r. Łukowski Ośrodek Kultury zaprosił na Dzień Prymasa Wyszyńskiego w Łukowie. W sali widowiskowej ŁOK odbył się otwarty wykład „Nieznane fakty z życia Kardynała Stefana Wyszyńskiego”. Prelekcję wygłosił Grzegorz Polak, z-ca dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.
Dodatkowo w dniach 10-30 czerwca 2022r. jest możliwość obejrzenia wystawy plenerowej „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”. Wystawa na ogrodzeniu Łukowskiego Ośrodka Kultury poświęcona jest Prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu oraz Karolowi Wojtyle.
Wydarzenie zorganizowano w związku z tym, że rok 2022 jest obchodzony w Łukowie jako rok Błogosławionego Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Kardynał Stefan Wyszyński - Prymas Tysiąclecia to obok Karola Wojtyły - Św. Jana Pawła II największa postać polskiego Kościoła ostatnich setek lat. To także bardzo ważna postać w historii Polski, szczególnie II połowy XX wieku. Prelekcję na temat Prymasa Wyszyńskiego wygłosił Grzegorz Polak, dziennikarz, działacz ekumeniczny, hagiograf oraz konferansjer koncertów muzycznych. Absolwent historii Kościoła w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Jako dziennikarz pracował w następujących redakcjach: „Słowo Powszechne”, „Więź”, „Studia i Dokumenty Ekumeniczne”, „Gazeta Wyborcza”, Katolicka Agencja Informacyjna,  Edipresse Polska czy Religia TV, gdzie zrealizował prawie 30 filmów dokumentalnych. Jako jedyny dziennikarz relacjonował wszystkie pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Autor bądź współautor ponad 30 książek, w tym reportaży ze wszystkich 104 pielgrzymek Jana Pawła II pt. „Niestrudzony pielgrzym miłości” oraz  6-tomowej „Wielkiej Encyklopedii Jana Pawła II”. Opracował wiele serii i wkładek do gazet o treści papieskiej i hagiograficznej w nakładzie 85 mln. egzemplarzy. Laureat nagrody dziennikarskiej „Ślad” im. Biskupa Jana Chrapka w 2003 roku. W 2007r. otrzymał prestiżową nagrodę „Totus” za upowszechnianie wiedzy o Janie Pawle II. Organizator i uczestnik wielu wydarzeń ekumenicznych. W latach 1994-1997 członek Komitetu Episkopatu Polski  ds. Dialogu z Judaizmem. Współzałożyciel Centrum Dzieł Społecznych Edmunda Bojanowskiego w Warszawie. Obecnie jest stałym felietonistą tygodnika „Niedziela” oraz zastępcą dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Grzegorz Polak jest także autorem książki „Najbardziej lubił nasturcje. Nieznane fakty z życia Prymasa Wyszyńskiego”.

Wystawa plenerowa „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia” została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego z okazji przypadającego w październiku 2018 roku 70. jubileuszu objęcia przez Stefana Wyszyńskiego tronu prymasowskiego i 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Wystawę okolicznościową skomponowaliśmy zestawiając zdjęcia archiwalne i cytaty. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła – „gramatyki życia” zarówno jednostek jak i całych społeczności. Także obchodzącej niedawno 100-lecie niepodległości Polski.

Tomasz Kanadys

Zdjęcia (29)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe