Gmina Łuków: Upamiętnienie Franciszka Salezego Jezierskiego

  • 17 czerwca 2022, 19:42
  • Katarzyna Kuć UG
Gmina Łuków: Upamiętnienie Franciszka Salezego Jezierskiego
Franciszek Salezy Jezierski – kaznodzieja, pisarz i publicysta czasów Sejmu Wielkiego. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego oświecenia. Autor słynnego „Kazania przed stanami Rzeczypospolitej” wygłoszonego na rozpoczęcie obrad Sejmu Wielkiego w 1788 r. Mało osób wie, że ten wielki Polak  i patriota urodził się w Gołąbkach, na terenie obecnej Gminy Łuków.

I w miejscu urodzenia został upamiętniony. Przypomina o nim tablica odsłonięta i poświęcona 9 czerwca w miejscowym Zespole Szkół podczas uroczystości dedykowanej kanonikowi Jezierskiemu, zorganizowanej w Zespole Szkół w Gołąbkach.

Uroczystość w Gołąbkach uświetniła część artystyczna, w której uczniowie zaprezentowali scenkę z życia bohateraoraz polski taniec narodowy–poloneza, a całość dopełniło piękne wykonanie kultowego utworu Adama Asnyka pt. „Miejcie nadzieję”.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele środowiska naukowego,samorządowego, społeczności lokalnej oraz wszystkich szkół z terenu Gminy Łuków. Dla uczniów było to spotkanie w ramach organizowanego cyklicznie w Gminie Łuków Dnia Edukacji Obywatelskiej.

Sylwetkę kanonika Jezierskiego mieli możliwość poznać wszyscy łukowianie podczas konferencji pt. ,,Od Regenta do Wulkana  – niezwykła droga życiowa Franciszka Salezego Jezierskiego”, odbywającej się tego samego dnia auli I LO im. T. Kościuszki w Łukowie. Biografię oraz działalność literacką kanonika Jezierskiego zaprezentowali prelegenci: prof. Elżbieta Wichrowska - profesor nauk humanistycznych, historyk literatury i edytor, kierownik studiów doktoranckich na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka artykułów i książek dotyczących literatury i kultury XVIII i XIX wieku, a także edycji źródeł literackich. Autorka powieści podejmujących wątki historyczne i sensacyjne; oraz Paweł Jezierski - popularyzator postaci Franciszka Salezego Jezierskiego. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Twórca i redaktor strony internetowejwww.kanonik-jezierski.pl,autor artykułów o historii ziemi łukowskiej oraz publikacji poświęconej życiu i twórczości kanonika Jezierskiego w ramach cyklu "Zeszyty Łukowskie", inicjator uroczystości w Gołąbkach i w Łukowie.

Konferencji towarzyszyła wystawa fotograficzna pt. ,,Przydrożni świadkowie wiary. Między religią a zabobonem” autorstwa łukowianki Karoliny Świder, absolwentki lingwistyki stosowanej, z zamiłowania rysownika, grafika komputerowego i fotografa.

Organizatorami uroczystości poświęconej F. S. Jezierskiemu byli Wójt i Rada Gminy Łuków, Zespół Szkół w Gołąbkach i sołectwo Gołąbki oraz Muzeum Regionalne w Łukowie.

 

Fot. ZS w Gołąbkach, Muzeum Regionalne w Łukowie

Katarzyna Kuć UG

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe