Teatr Poezji ŁOK na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów i Monodramistów - Orwellowska Wyżyna Teatralna Rudka 2022

  • 16 sierpnia 2022, 12:15
  • Sławomir Żyłka
Teatr Poezji ŁOK na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów i Monodramistów -…
W dniach 4–7 sierpnia 2022r. odbył się Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów w Rudce (gmina Chełm). Gościnne wzięli w nim udział recytatorzy z Teatru Poezji ŁOK oraz z Teatru Straszydełka z GOK w Ulanie-Majoracie. Teatr Poezji ŁOK i Teatr Straszydełka to grupa, która powstała równocześnie z pomysłem na spektakl poetycki „Z soboty na niedzielę...”. Trudno więc mówić o sukcesach grupy i naszego spektaklu, który powstał właśnie z myślą o tegorocznej Wyżynie.

Nasi uczestnicy mają wiele indywidualnych recytatorskich sukcesów. „Z soboty na niedzielę...” to montaż poetycki właśnie z nagradzanych prezentacji. Realizują go połączone siły recytatorsko-aktorskie Teatru Straszydełka i Teatru Poezji ŁOK. Jest to spektakl o trudach stworzenia świata ale i o jego współczesnej kondycji. Spotykają się w nim teksty Olgi Tokarczuk i Marii Konopnickiej. Okazuje się, że to literackie koleżanki… dołącza do nich Juliusz Słowacki i Ludwik Jerzy Kern. Spotykają się na scenie młodsi i bardziej doświadczeni wykonawcy. W Rudce udowodnili, że potrafią bawić się swoją grą a także wzbudzić zainteresowanie i uśmiech widzów przez 45 minut.
W spektaklu wystąpili recytatorzy z Łukowskiego Ośrodka Kultury: Lena Aleksandrowicz, Julia Osiak, Natalia Polkowska, Mikołaj Aleksandrowicz i Mikołaj Niedziela oraz z Gminnego Ośrodka Kultury w Ulanie-Majoracie: Wiktoria Czyżak i Anna Lipińska.

Organizatorami byli jak co roku: Stowarzyszenie Miłośników Gminy Ruda-Huta, Gminny Ośrodek Kultury w Rudzie-Hucie i kierujący placówką Marcin Woszczewski. Na listę współorganizatorów wpisali się swoimi działaniami na rzecz festiwalu: Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, Gmina Ruda-Huta i Wójt Kazimierz Smal, Powiat Chełmski, Teatr OKO i MMS Impro z Rudy-Huty. Partnerami tego ogólnopolskiego wydarzenia byli: Krav Maga Survival KMCS & PKMF Świerże, Fundacja Sztuki im. Brunona Schulza w Lublinie i Chełmski Dom Kultury.
Organizatorów zainspirowała powieść Georga Orwella „Rok 1984”. Tegoroczne hasło Festiwalu to: WOJNA-WOLNOŚĆ-IGNORANCJA. W wersji oryginalnej brzmi ono: „Wojna to pokój. Wolność to niewola. Ignorancja to siła”. Gminę Ruda-Huta z Ukrainą dzieli tylko rzeka Bug. Ta bliskość sprawia, że w Rudce emocje wywołane rosyjską agresją dają nam bardziej znać o sobie niż gdziekolwiek w Polsce. Dlatego Organizatorzy zaproponowali uczestnikom wiele działań skłaniających do refleksji nad istotą wolności jednostki. Wyżyna zaistniała tu w 2008 roku i do dzisiaj trwa jej magia, mimo trudności obiektywnych. Przez te lata poprawiała się baza kultury w Gminie Ruda-Huta. Dzisiejsza „Huta Kultury” to centrum społeczno-kulturalne z przestronnymi, nowocześnie i estetycznie urządzonymi wnętrzami. Komfortowa sala widowiskowa spełnia wymogi bezpieczeństwa a scenę i zaplecze sceniczne  wyposażono w nowoczesną technikę teatralną. Jednak Organizatorzy słusznie pozostawiają Festiwal w Rudce, miejscu jego narodzin. Spotkania pasjonatów teatru nie wymagają blichtru i wygodnych foteli. Chcąc budować międzyludzkie relacje przy pomocy języka sztuki, chcąc artykułować w spektaklach ocenę zewnętrznego świata, potrzebujemy bliskości natury. W Rudce, jak przed laty, właśnie z natury czerpiemy teatralne inspiracje i energię witalną. 


Program Wyżyny 2022 pod hasłem „WOJNA*WOLNOŚĆ*IGNORANCJA” współtworzyły teatry i monodramiści:

- Teatru Poezji ŁOK / Teatr Straszydełka „Z soboty na niedzielę...”
 
- Teatr OKO „Topiel”

- Adam Sokolnicki „Cafe Nadzieja”

- Przemysław Gąsiorowicz „Gombrotypy” (projekcja spektaklu)

- Teatr NOTOCO Senior „Sztetl Kraśnik”

- Teatr Krzesiwo „Krokodyl”

- Jerzy Kałduś „Czyścibut Dziadek”

- Teatr OSP KSGR Ruda „2NaHCO3 + H2SO4 ~ Na2SO4 + 2CO2 + 2H2O”

- PWNSBK i Magdalena Bochan-Jachimek „Nigdy dość”

- MMS Impro „MMS PA 3”

- Szymon Jachimek recital piosenki kabaretowej „Z dala od tonacji”

- Pokazy i projekcje powarsztatowe.

Wyżyna to nie tylko prezentacje ale także możliwość kształcenia techniki. W tym roku odbyły się po raz pierwszy warsztaty filmowe prowadzone przez Marcina Pławskiego. Druga grupa wzięła udział w warsztacie improwizacji teatralnej, który poprowadził Adam Organista a każdego ranka Damian Grzywna prowadził elementarny warsztat samoobrony „Cztery pory roku - lato (nie Vivaldiego)”. Nasi wyżynowi debiutanci doskonale wczuli się w ideę festiwalu. Świadczą o tym ich pozytywne opinie o dużo starszym od nich pomyśle na kilka twórczych wakacyjnych dni… między namiotem, sceną i salą teatralną.
Podziwiamy zaskakującą Orwellowską oprawę tych działań przez Organizatorów. Odczuwamy dobrą aurę i doceniamy przemyślaną logistycznie organizację. Dziękujemy za warunki bytowania u Was. Jesteśmy wdzięczni Teatrowi OKO i młodym wolontariuszom za Wasz trud i młodzieńcze uśmiechy. To właśnie dzięki młodzieńczej energii idea Wyżyny od kilkunastu lat pozostaje niezmienna. Jest ciągle młoda, bezcenna… i nie dewaluuje się!

Foto: GOK w Ulanie-Majoracie i GOK w Rudzie-Hucie.

 

Sławomir Żyłka

Zdjęcia (122)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe