Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 00:12

II koncert „VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie”

W Święto Zesłania Ducha Świętego, w niedzielę 20 maja 2018 roku odbył się drugi w tym roku koncert w ramach „VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie”.
II koncert „VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie”

W Parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie wystąpili: „Duo Accosphere” - polsko-słowacki duet akordeonowy z Warszawy oraz urodzony w Rosji a obecnie związany z Białymstokiem, Jan Bokszczanin na organach. Koncert obejrzało ok. 300 osób. Artyści otrzymali upominki ufundowane przez Urząd Miasta Łuków oraz kwiaty ufundowane przez kwiaciarnię „Łąki Pąki”.

Patronat honorowy nad „VI Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie" objął Prezydent RP Andrzej Duda. W skład Komitetu Honorowego wchodzą: JE Ks. Bp Kazimierz Gurda Ordynariusz Siedlecki, Wicepremier Rządu RP Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Przewodnicząca Sejmowej Komisji Kultury Elżbieta Kruk, Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek oraz Starosta Łukowski Janusz Kozioł. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest dr Mateusz Rzewuski. Organizatorami są: Burmistrz Łukowa Dariusz Szustek oraz Łukowski Ośrodek Kultury. Sponsorzy Festiwalu: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Powiat Łukowski, Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe „Parisel Palace”, kwiaciarnia „Łąki Pąki” oraz PPH Iwonex Drukarnia.

„Duo Accosphere” - duet akordeonowy z Warszawy:
- Alena Budzinakova - akordeon klawiszowy (Słowacja);
- Grzegorz Palus - akordeon guzikowy (Polska).
„Duo Accosphere” jest unikatowym, międzynarodowym duetem akordeonowym, łączącym w swej działalności dwa różnorodne oblicza współczesnego akordeonu koncertowego. Główną ideą działalności twórczej duetu jest promowanie artystycznego wizerunku muzyki akordeonowej, w jej rozmaitych aspektach brzmieniowych i estetycznych. Zespół został założony w 2011 roku z inicjatywy dwojga wybitnych akordeonistów młodego pokolenia, których muzyczne zamiłowanie i pasja do instrumentu skierowały do stworzenia wspólnego artystycznego przedsięwzięcia. Muzyczna korelacja dwóch wyrazistych osobowości muzyków, realizujących się z sukcesami również jako soliści, stanowi o oryginalności i renomie duetu w skali międzynarodowej.
„Duo Accosphere” od samego początku swojej działalności artystycznej prowadzi ożywioną aktywność koncertową, występując również na szeregu prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą (np.: Austria, Dania, Niemcy, Słowacja, Ukraina). W 2014 roku artyści zadebiutowali w roli solistów z towarzyszeniem orkiestry na scenie Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie. W swoim dorobku duet posiada ponadto nagrania radiowe m.in. dla niemieckiego Radia WDR 3 oraz dla Polskiego Radia.
Zespół w krótkim czasie zyskał również uznanie na scenach krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych, zdobywając m.in.:
– I miejsce w 37. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Puli (2012, Chorwacja);
– I miejsce w XVII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych w Sanoku (2012);
– I miejsce na XVIII Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej (2012);
– I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Chełmie (2011);
- II miejsce w VIII Konkursie im. A. Krzanowskiego w Czechowicach-Dziedzicach (2014);
- III miejsce w XIV Gorlickich Konfrontacjach Akordeonowych (2011).
W obszarze zainteresowań repertuarowych duetu znajduje się równolegle muzyka współczesna, oraz transkrypcje kompozycji pochodzących z minionych epok. Wyrazem tego jest zarówno współpraca z kompozytorami, prawykonania nowych utworów a także autorskie aranżacje dzieł wywodzących się z literatury fortepianowej, organowej, kameralnej czy orkiestrowej. Szczególnie istotnym zainteresowaniem duetu jest muzyka barokowa oraz poszukiwania jej nowych środków interpretacyjnych w odniesieniu do współczesnych możliwości instrumentarium.

Jan Bokszczanin - (ur. 1974, Astrachań, Rosja), organista, pedagog, dr hab. prof. Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
W 2000 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joachima Grubicha. W późniejszych latach był stypendystą doktoranckim w University of North Texas (USA), gdzie studiował pod kierunkiem prof. Jesse E. Eschbacha. W roku 2006 uzyskał stopień doktora sztuki, a w 2013 roku stopień doktora habilitowanego.
Koncertuje w Polsce, w większości krajów Europy, krajach Azji i USA. Występował z recitalami organowymi w tak prestiżowych miejscach jak: Katedra Notre Dame w Paryżu, Katedra we Freibergu, University Chappell w Glasgow, Katedra Katolicka w Moskwie czy Meyerson Symphony Hall w Dallas (USA). W swoim dorobku posiada ponad 50 recitali organowych w salach filharmonicznych. Współpracuje z wieloma renomowanymi zespołami kameralnymi, chórami i orkiestrami z Polski i z zagranicy. Jan Bokszczanin nagrał ponad dwadzieścia płyt CD z muzyką organową dla wytwórni: Pro Musicae Artis, DUX, Hi-Fi i Muzyka - ARMS Records, Zakłady Płytowe, Musica Sacra Edition oraz Acte Prealable. Jedna z nich otrzymała I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Multimediów – Niepokalanów 2000, a cztery inne były nominowane do nagrody „Fryderyki”. Jan Bokszczanin współpracował z periodykiem „Liturgia Sacra” w charakterze redaktora dodatków nutowych. Pod jego redakcją w wydawnictwie „Polihymnia” Lublin ukazały się cztery zeszyty z utworami Mariana Sawy (2007, 2008).
W 2012 roku nakładem wydawnictwa POLIHYMNIA ukazała się monografia – „Główne tendencje rosyjskiej i radzieckiej muzyki organowej”. Artysta prowadził odczyty podczas międzynarodowych konferencji m.in.: w Moskwie, Dubnie (Rosja), Mińsku (Białoruś), Witebsku (Białoruś), Serrapetrone (Włochy) oraz w licznych polskich ośrodkach. Corocznie jest jednym z wykładowców kursu mistrzowskiego organizowanego w wielu miastach prowincji Macerata (Włochy). Jest także jurorem międzynarodowych konkursów organowych. Jan Bokszczanin jest prezesem Stowarzyszenia „ARS LIBERATA”. Wielu współczesnych kompozytorów pisało dla niego swoje utwory m.in.: Marian Sawa, Adam Sławiński, Paweł Łukaszewski, Miłosz Bembinow, Dariusz Przybylski, Weronika Ratusińska, Piotr Tabakiernik, Ignacy Zalewski oraz Paweł Wróbel. Marian Sawa dedykował mu osiem z jedenastu skomponowanych dla niego utworów.
Organista jest dyrektorem artystycznym Festiwali Muzyki Organowej i Kameralnej: Legionowskiego, Praskiego (katedra Warszawsko-Praska), Ursynowskiego, Lubaczowskiego oraz kilku innych cykli koncertowych. Jan Bokszczanin pełni funkcję Profesora na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (filia Białystok), a także Prodziekana i pełnomocnika Rektora UMFC do spraw artystycznych i naukowych.

W tym roku przed nami jeszcze 4 koncerty w ramach „VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie”. Już teraz zapraszamy  w niedzielę 17 czerwca 2018 roku o godz. 19:00 do Parafii pw. NMP Matki Kościoła w Łukowie, gdzie wystąpią: Krzysztof Wojtyniak z Warszawy na puzonie oraz Andrzej Chorosiński z Warszawy na organach.



Podziel się
Oceń

Komentarze
Ostatnie komentarze
A Autor komentarza: Adam kruczkowskiTreść komentarza: Brawo EmilkaData dodania komentarza: 01.09.2023, 11:58Źródło komentarza: Emilia Orzeł z ŁOK wystąpiła dla pacjentów szpitala psychiatrycznegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Koncert wspaniały , wysokiej klasy artyści . Niech żałuję kto nie przyszedł bo warto było .Data dodania komentarza: 18.09.2022, 19:18Źródło komentarza: Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /18 września 2022Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Pomyłka w nazwisku Jan Jurczykowski ?Data dodania komentarza: 04.06.2022, 20:18Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria III [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Hmmm, podobno jury ma zawsze rację, ale tym razem nieprzyznanie drugiego miejsca przy takiej liczbie świetnych młodych ludzi to zupełna pomyłka. Na szczęście jest nagranie... Zapis z regulaminu: Jury oceniać będzie wykonawców w kategoriach II, III, IV, przyjmując następujące kryteria oceny:  walory głosowe  dobór repertuaru do wieku i możliwości głosowych  muzykalność  interpretacja  emisja głosu  ogólny wyraz artystyczny No to zobaczcie wyróżnienia i trzecie miejsce.Data dodania komentarza: 04.06.2022, 17:31Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria II [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: jkaTreść komentarza: fajna impreskaData dodania komentarza: 27.05.2022, 18:55Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Niech ktoś zatrzyma to szaleństwo głosowania na Zuzannę i Nataszę, to uwłacza tym dzieciom i temu konkursowiData dodania komentarza: 24.05.2022, 20:32Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]
Najwyżej oceniane artykuły