Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /18 września 2022

  • 1 września 2022, 16:45
  • Tomasz Kanadys
Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej…
Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie, który odbędzie się w niedzielę 18 września 2022 roku o godz. 17:00 w hali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łukowie.

Wystąpi Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Dyrygenci: ppłk Marcin Ślązak i mjr Dariusz Kaczmarski. Wstęp wolny. Koncertu będzie można wysłuchać na żywo w hali sportowej, na stronie YouTube Łukowskiego Ośrodka Kultury oraz w Katolickim Radiu Podlasie 101,7 FM.

Jednocześnie informujemy, że koncert finałowy jest darmowy, bez wejściówek czy zaproszeń. Zapraszamy wszystkich chętnych na to wyjątkowe wydarzenie. 

Ze względów bezpieczeństwa jesteśmy jednak zmuszeni ograniczyć liczbę widzów do 500 osób. Na halę sportową Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łukowie zapraszamy już od 16:15. Zdajemy sobie sprawę, że możemy nie pomieścić wszystkich zainteresowanych, za co przepraszamy. Warto zatem przyjść nieco wcześniej.

Partnerami X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie są: Województwo Lubelskie „Lubelskie. Smakuj Życie!” oraz Totalizator Sportowy LOTTO.

Patronat Honorowy nad X Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

W skład Komitetu Honorowego wchodzą: Ordynariusz Siedlecki JE Ks. Bp Kazimierz Gurda, Wicepremier Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Senator Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Gogacz, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Sławomir Skwarek, Starosta Łukowski Dariusz Szustek, Burmistrz Miasta Łuków Piotr Płudowski, Dyrektor Katolickiego Radia Podlasie Ks. Marek Bieńkowski oraz Dyrektor TVP3 Lublin Ryszard Montusiewicz.

Organizatorzy: Łukowski Ośrodek Kultury oraz Miasto Łuków.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Mateusz Rzewuski.

Mecenasi wydarzenia: Powiat Łukowski, kwiaciarnia Łąki Pąki, Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe Parisel Palace oraz PPH Iwonex Drukarnia.

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego jest największą instytucją artystyczną w Wojsku Polskim realizującą szeroki wachlarz zadań artystycznych mających na celu kształtowanie postaw patriotycznych, edukacyjnych i wychowawczych. RZAWP dziedziczy ponad 100-letnią tradycję grup teatralno-estradowych działających przy Domach Żołnierza Polskiego w okresie II Rzeczpospolitej. Zespół popularyzuje treści narodowe i chwałę oręża polskiego w kraju i za granicą. Tym samym realizuje życzenie Marszałka Józefa Piłsudskiego o utworzeniu sceny żołnierskiej, na której „powinno się grać głównie sztuki optymistyczne i radosne, dające ludziom wiarę i nadzieję”. Głównym nurtem działalności artystycznej Zespołu jest prezentowanie programów okolicznościowych w formie widowisk i koncertów oraz oprawa muzyczna uroczystości państwowych i wojskowych. W repertuarze Zespołu odnaleźć można wszelkie gatunki i style muzyczne, które zachwycą najbardziej wymagających odbiorców – zarówno tych starszych jak i młodszych. W skład Zespołu wchodzą: soliści, chór, balet, orkiestra symfoniczna i orkiestra koncertowa.

Aktualnie zatrudnionych jest w Zespole ponad 150 artystów: piosenkarzy, śpiewaków, muzyków, tancerzy i artystów chóru. Wyjątkowym znakiem rozpoznawczym Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego są kostiumy sceniczne, które w większości stanowią kopie autentycznego umundurowania historycznego: od wojów Mieszka I poprzez „skrzydlatą” husarię Jana III Sobieskiego do czasów współczesnych. W magazynach zgromadzono ponad 1200 kostiumów i rekwizytów, których różnorodność, bogactwo zdobień i kolorystyka zachwycają widzów. Kostiumy artystów RZAWP dostarczają publiczności niezapomnianych wrażeń estetycznych i stanowią źródło wiedzy na temat historii oręża polskiego.  

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego cieszy się ogromnym powodzeniem i uznaniem w kraju i za granicą. Zespół odbył ponad 200 tournée, m.in. do Francji, Hiszpanii, Słowacji, Czech, Włoch, Belgii, Holandii, Danii, Wielkiej Brytanii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej, Chin, Szwecji oraz Niemiec. Występował także przed Janem Pawłem II na specjalnej audiencji w 1994 roku. W kraju brał udział w ponad 60 tys. koncertów. Wszystkie występy Zespołu są gorąco oklaskiwane przez publiczność i komplementowane przez krytyków muzycznych za kunszt i maestrię wykonania. Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego posiada na swoim koncie szereg nagrań dla Telewizji Polskiej oraz na potrzeby filmu. Ukazało się ponad 100 płyt CD z nagraniami polskich pieśni patriotycznych w wykonaniu RZAWP. 

Jednocześnie informujemy, że koncert finałowy jest darmowy, bez wejściówek, czy zaproszeń. Zapraszamy wszystkich chętnych na to wyjątkowe wydarzenie. Ze względów bezpieczeństwa jesteśmy jednak zmuszeni ograniczyć liczbę widzów do 500 osób. Na halę sportową Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łukowie zapraszamy już od 16:15. Zdajemy sobie sprawę, że możemy nie pomieścić wszystkich zainteresowanych, za co przepraszamy. Warto zatem przyjść nieco wcześniej. 

Serdecznie zapraszamy na koncert!!!

Tomasz Kanadys

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Anna
Anna 18 września 2022, 19:18
Koncert wspaniały , wysokiej klasy artyści . Niech żałuję kto nie przyszedł bo warto było .

Pozostałe