Etiuda "Operacja Reinhardt" Stanisław Lem [WIDEO]

  • 1 września 2022, 17:07
  • Sławomir Żyłka
Etiuda "Operacja Reinhardt" Stanisław Lem [WIDEO]
Zapraszamy do wysłuchania etiudy "Operacja Reinhardt" Stanisława Lema w wykonaniu Marii Haliny Balińskiej. Połączonej ze zdjęciami dawnego Łukowa przed i po wojnie.

Jesienią 1939 r., w konsekwencji niemieckiej agresji i zajęcia terytorium Rzeczypospolitej, na obszarze kontrolowanym przez Niemców znalazło się 2,5 mln polskich Żydów.

Z niemieckiego punktu widzenia polityka przymusowej emigracji nie mogła rozwiązać „kwestii żydowskiej”.

Decydenci w Berlinie zaczęli szukać nowych dróg. Plany dotyczyły możliwości utworzenia „rezerwatu żydowskiego” w dystrykcie lubelskim, emigracji Żydów na Madagaskar oraz deportacji wszystkich Żydów europejskich na terytoria wschodnie.

Do 1942 r. zagłada ludności żydowskiej w Generalnym Gubernatorstwie miała charakter pośredni. Dokonywała się głównie za murami gett.

Okrutne żniwo śmierci zbierały wówczas głód, choroby, praca ponad siły oraz egzekucje. Od lata 1941 r. Niemcy przystąpili do metodycznej eksterminacji Żydów. Specjalne oddziały rozstrzeliwały ludność żydowską.

Na konferencji w podberlińskim Wannsee w 1942 r. ustalono logistykę planu wymordowania wszystkich europejskich Żydów.

Jego część stanowiła Akcja „Reinhardt”.

czyta: Maria Halina Balińska
muzyka: Anton Fartushnyi 

zdjęcia: Łuków Historia
montaż: Łukowski Ośrodek Kultury
koordynator: Sławomir Żyłka

 

Sławomir Żyłka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe