Miasto Łuków: Wysłaliśmy list do przyszłych pokoleń

  • 19 września 2022, 18:18
  • Tomasz Goławski UM
Miasto Łuków: Wysłaliśmy list do przyszłych pokoleń
Władze Łukowa „wysłały” list do przyszłych pokoleń. W piątek 16 września na Placu Narutowicza, przed budynkiem zabytkowej kolegiaty, została zainstalowana kapsuła czasu. Schowano w niej m.in. przedmioty z miejskimi symbolami, fotografie oraz różaniec. Uroczystość zorganizowało Miasto Łuków.

Do kapsuły czasu schowano pluszowego misia, symbolizującego zwierzę znajdujące się w herbie Łukowa, miejską flagę, przypinkę i magnes z herbem miasta. Włożono też kilkadziesiąt fotografii pokazujących życie w mieście oraz ważne wydarzenia z najnowszej historii Łukowa. Zdjęcia oraz filmy umieszczono także na pendrive, który być może będzie mógł być uruchomiony w przyszłości. Jedno ze zdjęć było wyjątkowe, ponieważ zostało zrobione podczas samej uroczystości 16 września.

Kapsuła czasu umieszczona została w fundamentach przyszłego krzyża misyjnego, który zastąpi stary, zniszczony podczas wiosennej wichury. Krzyż ustawiony zostanie jeszcze w tym roku przed dawnym zespołem klasztornym Pijarów - barokowym kościołem należącym do parafii Przemienienia Pańskiego w Łukowie.

Swoje miejsce kapsule znalazła także figurka tancerzy, ofiarowana przez Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy”, okolicznościowa tabliczka klubów motocyklowych Bears Riders i Girls Riders, zawieszka wykonana własnoręcznie przez słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, czy okolicznościowy medal z biegów ks. Brzóski. Do kapsuły trafiły też okolicznościowa pocztówka z okazji Roku Bronisława Chącińskiego, aktualne wydania lokalnych gazet oraz monety pochodzące z 2022 r. Na wieki schowany został także różaniec podarowany przez ks. Jerzego Cąkałę, proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego.

Ważnym przedmiotem, który został „wysłany” do przyszłych pokoleń, był również wspomniany okolicznościowy list, podpisany przez burmistrza Łukowa Piotra Płudowskiego, Przewodniczącego Rady Miasta Krzysztofa Oklińskiego oraz wspomnianego „gospodarza” miejsca, ks. Jerzego Cąkałę. Wszyscy podkreślali wyjątkowość chwili i wyrażali nadzieję na odnalezienie kapsuły czasu w przyszłości. Podkreślano, że ideą przekazania wiadomości do przyszłych pokoleń było pokazanie dzisiejszego Łukowa i jego mieszkańców.

W uroczystości zorganizowanej przez Miasto Łuków wzięli także udział miejscy radni, pracownicy Urzędu Miasta oraz mieszkańcy. Poniżej galeria zdjęć z wydarzenia.

Tomasz Goławski UM

Zdjęcia (132)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe