Ostatni koncert „VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie”

  • 11 września 2018, 13:56 (aktualizacja 10 marca 2020, 15:48)
  • Tomasz Kanadys
Ostatni koncert „VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej…
Burmistrz Łukowa Dariusz Szustek oraz Łukowski Ośrodek Kultury zapraszają na szósty, ostatni w tym roku koncert w ramach „VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie”. Koncert odbędzie się w niedzielę 16 września 2018 roku o godz. 19:00 w Parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie.

Wystąpią: chór „Schola Cantorum Misericordis Christi” z Białej Podlaskiej oraz Andres Uibo z Tallina w Estonii na organach.

„Schola Cantorum Misericordis Christi” to najlepszy obecnie chór parafialny w kraju. Młodzieżowy Chór Parafii pw. Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej powstał w grudniu 1996 roku. Jego głównym celem jest posługa śpiewu podczas Liturgii Mszy Świętej w parafii, a także formowanie chórzystów w duchu tradycyjnego nauczania Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Chór, którego założycielem i dyrygentem jest dr Piotr Karwowski, liczy 90 osób w wieku od 7 do 25 lat. Chór koncertował w wielu miastach Polski, m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Lublinie, Bydgoszczy, Częstochowie, Katowicach, Gliwicach, Kaliszu, Radomiu, Legnicy, Płocku, Toruniu, Sandomierzu, Koszalinie, Słupsku, Hajnówce, Oświęcimiu, Nowym Sączu, Zakopanem i in. Poza granicami Polski we Francji (1997,2002), na Litwie (1998), Białorusi (1999) , Rosji (1999), Włoszech (2000, 2011), Ukrainie (2001, 2006), Słowacji (2008), Szwecji (2009), Grecji (2015) i Macedonii (2015).
Chór śpiewał podczas uroczystej Mszy świętej z Ojcem Świętym Janem Pawłem II 10 czerwca 1999 roku w Siedlcach i Ojcem Świętym Franciszkiem 28 lipca 2016 roku na Jasnej Górze. Od czerwca 2000 roku Chór należy do Polskiej i Międzynarodowej Federacji Chórów „Pueri Cantores”.
26 sierpnia 2001 roku wystąpił w Poznaniu ze szczególnym koncertem dedykowanym prof. Stefanowi Stuligroszowi z okazji jego 81 urodzin, a 4 października 2009 roku śpiewał w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na koncercie z okazji 70 rocznicy chóru „Poznańskie Słowiki”.
Chór uczestniczył w ośmiu Krajowych Kongresach Chórów „Pueri Cantores”: w Krakowie (2000), Poznaniu (2003), Toruniu (2006), Nowym Sączu (2008), Białej Podlaskiej i Siedlcach (2010), Częstochowie (2012), Poznaniu (2015), Rzeszowie (2017) oraz w Międzynarodowych Kongresach Chórów „Pueri Cantores” w Lyonie (2002), Krakowie (2007) oraz Sztokholmie (2009). We wrześniu 2004 roku chór śpiewał podczas I Ogólnopolskiego Kongresu Muzyki Liturgicznej w Krakowie. W lipcu 2006 roku chór śpiewał podczas głównych uroczystości 400-lecia Sanktuarium Maryjnego w Latyczowie na Ukrainie. W październiku 2011 roku pełnił posługę muzyczną podczas II Światowego Kongresu Miłosierdzia Bożego w Krakowie. W swoim dorobku Chór ma nagranie dziesięciu płyt CD oraz cykl audycji radiowych pt. „Szkoła śpiewu liturgicznego”. Chór jest laureatem wielu prestiżowych konkursów w kraju i za granicą.
W 2017 roku chór „Schola Cantorum Misericordis Christi” wrócił z ogólnopolskiego konkursu w Bydgoszczy ze Złotym Dyplomem oraz Nagrodą Specjalną dla najlepszego chóru parafialnego w Polsce. To kolejne trofeum bialskich chórzystów, którymi kieruje Piotr Karwowski. Więcej informacji na stronie chóru http://www.chor-scmc.pl/

Anders Uibo jest jednym z najbardziej znanych organistów Estonii. Jest pedagogiem i kompozytorem działającym również poza graniami swojej ojczyzny. Ukończył Konserwatorium w Tallinie w klasie organów prof. Hugo Lepnurma oraz Wyższą Szkołę Muzyki w Lubece w klasie organów prof. Hansa Gebharda.
Od 1980 roku wykonał już ponad 1000 recitali w Europie, Rosji, Japonii i Izraelu, koncertując w najbardziej prestiżowych miejscach.
Jako kompozytor Anders Uibo napisał wiele utworów na organy, chór, orkiestrę oraz instrumenty solowe. Dzieła te były wykonywane w większości krajów Europy, Azji                 i Ameryki.
Od 1994 roku organista jest profesorem na Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru, a w latach 1997-2009 był członkiem Międzynarodowej Agencji Artystycznej „Eesti Kontsert” z którą organizował większość najbardziej znanych festiwali w Estonii, m. in. Bachowski Festiwal w Tallinie oraz Międzynarodowy Festiwal Organowy w Tallinie.
Artysta nagrał ponad 30 płyt CD, jest honorowym obywatelem miasta Tallinn. Anders Uibo został nagrodzony również wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami.

Patronat honorowy nad „VI Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie" objął Prezydent RP Andrzej Duda. W skład Komitetu Honorowego wchodzą: JE Ks. Bp Kazimierz Gurda Ordynariusz Siedlecki, Wicepremier Rządu RP Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Przewodnicząca Sejmowej Komisji Kultury Elżbieta Kruk, Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek oraz Starosta Łukowski Janusz Kozioł. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Mateusz Rzewuski. Organizatorami są: Burmistrz Łukowa Dariusz Szustek oraz Łukowski Ośrodek Kultury. Sponsorzy Festiwalu: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Powiat Łukowski, Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe „Parisel Palace”, kwiaciarnia „Łąki Pąki” oraz PPH Iwonex Drukarnia.

Serdecznie zapraszamy na koncert :) Wstęp wolny.
 

Tomasz Kanadys

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe