Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 13:54

„teatr w ogrodzie? OGRÓD WOLNOŚCI 2018” w Ulanie-Majoracie

Teatr Małe „STRASZYDEŁKA”  spektaklem „Baśń o Królu Dardanelu” rozpoczął 8 września dwudniowe wydarzenie teatralne w Gminnym Ośrodku Kultury w Ulanie zorganizowane staraniem Stowarzyszenia "Ulańskie Forum Inicjatyw Społecznych", Gminnego Ośrodka Kultury i Teatru „STRASZYDEŁKA”.  
„teatr w ogrodzie? OGRÓD WOLNOŚCI 2018” w Ulanie-Majoracie

Dzień pierwszy to głównie Narodowe Czytanie w Ulanie, które miało dwie odsłony. W części pierwszej czytane były utwory z Antologi Niepodległości przygotowane z myślą o obchodach 100 - lecia Niepodległej Polski.
W programie znalazły się utwory: „Bogurodzica”, „Święta miłości kochanej ojczyzny” Ignacego Krasickiego, „Do matki polki”, „Pan Tadeusz” Księga XII”Adama Mickiewicza, „Moja piosnka” Cypriana Kamila Norwida, „Póki w narodzie myśl swobody żyje” Adama Asnyka, „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego, „Polsko nie jesteś ty już niewolnicą” Leopolda Staffa oraz „Mazowsze” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Utwory te czytali przedstawiciele powiatowych i gminnych władz samorządowych, reprezentanci lokalnej oświaty i kultury.

Druga odsłona należała do  młodzieży uczestniczącej w ulańskim wydarzeniu. Grupa wyłoniona z uczestników odczytała w formie interaktywnej prezentacji pierwszy rozdział „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego „Szklane Domy”. Prezentacja była wynikiem warsztatów przeprowadzonych przez Partyka Pawelca, który także uczestniczył w publicznym czytaniu. Patryk Pawelec to uznany recytator, animator kultury, instruktor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, laureat ogólnopolskich festiwali słowa i konkursów recytatorskich W tej części udział wzięli także łukowscy recytatorzy: Magdalena Ogrodnik i Maciej Radomyski.

Na program teatralnego popołudnia złożyły się spektakle: „Być albo nie być…”  ułańskiego Teatru STRASZYDEŁKA, etiuda „Transatlantyk” W. Gombrowicza w wykonaniu Bartosza Zarzyckiego z Łukowa, „Ballada o… jabłkach” Kacpra Siwiaka z Teatru Poezji Łukowskiego Ośrodka Kultury, oraz „Diagnoza” Moniki Mielnickiej z Teatru „SYLABA”. Niespodziewanie na koniec wieczoru swoją roboczą etiudę  przedstawił Sławomir Żyłka.

Drugi dzień warsztatów „teatr w ogrodzie? OGRÓD WOLNOŚCI 2018 upłynął w aurze Sławomira Mrożka – jego opowiadanie „PIES” stało się pretekstem do działań teatralnych, których pokłosiem były dwie etiudy. Jedna przygotowana pod kierunkiem instruktorki teatru „NOTOCO” Moniki Nitkiewicz. Drugą etiudę z wyreżyserował Patryk Pawelec. Po południu nastąpiła druga odsłona prezentacji spektakli i monodramów. Program w dużej części wypełnili łukowscy recytatorzy:  
Julia Semczuk wystąpiła w monodramie „Czyje… czyje urodziny dzisiaj są?”.
Bartłomiej Niewęgłowski zaprezentował prozę ludową „Szynk w małem miasteczku”, a Maciej Radomyski zagrał w monodramie „Znowu w szkole…”.
Następnie Aleksandra Dudyk i Roksana Nestorowicz z Teatru Małych Form „SYLABA” w Białej Podlaskiej wystąpiły w krótkim zdarzeniu scenicznym „Kobieta…”,  Aleksandra Dudyk pokazała monodram „Wystarczy łza”.
Adam Sokolnicki oczarował publiczność monodramem „Zabawa w Inowłodziu” na podstawie „Kwiatów polskich” Juliana Tuwima.
Dzień drugi i całe warsztaty zakończył, głęboki w przekazie i bardzo widowiskowy spektakl „A ty?” Teatru „NOTOCO” z Kraśnika. 

Przed ostatnią wspólną kolacją nie było końca podziękowaniom płynącym od gospodarzy w kierunku gości i… od gości ku gospodarzom. Łzy radości i tęsknoty zaiskrzyły w oczach, a nie jedna zabłąkana stoczyła się po policzku. To znak, że młodzi aktorzy znaleźli się we właściwym miejscu i czasie, że wykreowali świat wartości nie tylko artystycznych. Docenił to Henryk Kowalczyk-  konsultant, instruktor teatralny w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie.

To cieszy, że w wydarzeniu „teatr w ogrodzie? OGRÓD WOLNOŚCI 2018” wzięli udział recytatorzy z Łukowskiego Ośrodka Kultury po części kreując ten klimat. Ulan-Majorat i Gminny Ośrodek Kultury postrzegane są przez młodzież jako miejsce przyjazne teatrowi.

Dziękujemy wszystkim, którzy się do tego przyczyniają.
 



Podziel się
Oceń

Komentarze
Ostatnie komentarze
A Autor komentarza: Adam kruczkowskiTreść komentarza: Brawo EmilkaData dodania komentarza: 01.09.2023, 11:58Źródło komentarza: Emilia Orzeł z ŁOK wystąpiła dla pacjentów szpitala psychiatrycznegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Koncert wspaniały , wysokiej klasy artyści . Niech żałuję kto nie przyszedł bo warto było .Data dodania komentarza: 18.09.2022, 19:18Źródło komentarza: Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /18 września 2022Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Pomyłka w nazwisku Jan Jurczykowski ?Data dodania komentarza: 04.06.2022, 20:18Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria III [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Hmmm, podobno jury ma zawsze rację, ale tym razem nieprzyznanie drugiego miejsca przy takiej liczbie świetnych młodych ludzi to zupełna pomyłka. Na szczęście jest nagranie... Zapis z regulaminu: Jury oceniać będzie wykonawców w kategoriach II, III, IV, przyjmując następujące kryteria oceny:  walory głosowe  dobór repertuaru do wieku i możliwości głosowych  muzykalność  interpretacja  emisja głosu  ogólny wyraz artystyczny No to zobaczcie wyróżnienia i trzecie miejsce.Data dodania komentarza: 04.06.2022, 17:31Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria II [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: jkaTreść komentarza: fajna impreskaData dodania komentarza: 27.05.2022, 18:55Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Niech ktoś zatrzyma to szaleństwo głosowania na Zuzannę i Nataszę, to uwłacza tym dzieciom i temu konkursowiData dodania komentarza: 24.05.2022, 20:32Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]
Najwyżej oceniane artykuły