Wernisaż wystawy „Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć” w Galerii PROwizorium [FOTO]

  • 23 stycznia 2019, 17:52 (aktualizacja 9 marca 2020, 10:10)
  • Tomasz Kanadys
Wernisaż wystawy „Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć” w Galerii PROwizorium…
W poniedziałek 21 stycznia 2019 roku w Galerii PROwizorium Łukowskiego Ośrodka Kultury miał miejsce wernisaż wystawy „Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć”.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 22 lutego 2019 roku.

Wstęp wolny.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Gościła już w wielu krajach Europy i świata m.in.: na Węgrzech, we Włoszech, w Estonii, Francji, Holandii, Norwegii, Niemczech, USA, Meksyku, Brazylii czy w Singapurze.

Wystawie towarzyszy przegląd filmów Krzysztofa Kieślowskiego. W Kinie Łuków będzie można obejrzeć do wyboru: „Dekalog, Jeden”, „Podwójne życie Weroniki”, „Gadające głowy” lub „Trzy kolory”. Terminy i godziny seansów uzgadniane są indywidualnie, rezerwacja pod numerem telefonu 531-031-888. Cena biletów grupowych: 5 zł, opiekunowie gratis.
Koordynatorem wystawy jest Anna Karolkiewicz.

Krzysztof Kieślowski urodził się 27 czerwca 1941 roku w Warszawie. Początkowo uczył się w szkole pożarnictwa we Wrocławiu, potem wybrał warszawskie Liceum Technik Teatralnych, gdzie kształcił się w latach 1957-62. Otrzymał posadę garderobianego w Teatrze Współczesnym w Warszawie - pracował tam przez rok, był garderobianym m.in. Tadeusza Łomnickiego, Edwarda Dziewońskiego, Aleksandra Bardiniego, Zbigniewa Zapasiewicza.
Do łódzkiej filmówki dostał się dopiero za trzecim razem, w 1964 r. Dyplom uzyskał w 1970 r. Studiował pod kierunkiem m.in. wybitnego dokumentalisty Kazimierza Karabasza.
Pierwszym jego filmem fabularnym było „Przejście podziemne” (1973).
„Amator” z 1979 roku, uważany za jedno z najwybitniejszych dzieł reżysera, zdobył m.in. nagrodę INTERFILM jury ewangelicznego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.
W 1988 powstał cykl 10 filmów w reżyserii Kieślowskiego. Każdy trwający blisko godzinę odcinek, stanowi wariację na temat jednego z Biblijnych Dziesięciu Przykazań. Jednak żaden z filmów nie odzwierciedla dosłownie dziesięciu przykazań w kontekście wiary chrześcijańskiej. Dwa odcinki doczekały się dłuższych o blisko pół godziny, kinowych wersji: „Krótki film o zabijaniu” (Dekalog V) i „Krótki film o miłości” (Dekalog VI). W roku 1995, w stulecie narodzin kina, obrazy Kieślowskiego znalazły się na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne.

W latach 1993-1994 reżyser zrealizował cykl „Trzy kolory”. Powstały filmy: „Biały”, „Niebieski” oraz „Czerwony”. Za film „Niebieski” Kieślowski zdobył Złotego Lwa w Wenecji, a za film „Biały” Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie. „Czerwony” za scenariusz i reżyserię uzyskał po dwie nominacje do Oscara, francuskiego Cezara i Nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej BAFTA.

Krzysztof Kieślowski zmarł 13 marca 1996 roku w Warszawie, z powodu choroby serca.

W Łukowskim Ośrodku Kultury w ramach wystawy „Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć” będzie można zobaczyć dokumenty, fotosy i plakaty wiążące się z filmową twórczością legendy polskiego kina Krzysztofa Kieślowskiego. Wystawa jest swego rodzaju podsumowaniem życia, twórczości artystycznej oraz „życia po życiu” jednego z największych twórców polskiego kina – reżysera filmów dokumentalnych i fabularnych, scenarzysty, autora sztuk teatralnych, reżysera teatru i telewizji, pedagoga, opiekuna artystycznego młodych filmowców. Także autora dokumentalnych fotografii i poezji pisanej w okresie młodzieńczym. A czasami nawet aktora, który ma w dorobku kilka epizodów z drugiej strony kamery. Artysty, którego dorobek ciągle jest oglądany, analizowany, poddawany różnorakim interpretacjom, którego myśl znajduje kontynuatorów i naśladowców nie tylko w kinie polskim, ale europejskim i światowym.

Zapraszamy do ŁOK!

Tomasz Kanadys

Zdjęcia (36)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe