V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej - Asta Krikščiūnaitė i Renata Marcinkutė-Lesieur

  • 11 września 2017, 20:39 (aktualizacja 11 kwietnia 2018, 14:15)
  • Michał Żurawski
V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej - Asta Krikščiūnaitė…
W niedzielę 10 września 2017 roku odbył się szósty i ostatni koncert w ramach „V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie”. W Parafii pw. NMP Matki Kościoła w Łukowie wystąpili artyści z Wilna: sopranistka Asta Krikščiūnaitė oraz organistka Renata Marcinkutė Lesieur.

Koncert obejrzało ok. 200 osób. Artyści otrzymali upominki ufundowane przez Urząd Miasta Łuków oraz kwiaty ufundowane przez Kwiaciarnię „Azalia". Mateusz Rzewuski - dyrektor artystyczny tego Festiwalu otrzymał kwiaty od wdzięcznej łukowskiej publiczności za to, że mogą obcować z taką kulturą. Łuków może być dumny z organizacji takiej imprezy w naszym mieście. Burmistrz Miasta Łuków Dariusz Szustek zaprosił na 6. edycję Festiwalu. Także teraz już zapraszamy na pierwszy koncert „VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie” w kwietniu 2018 roku.

Asta Krikščiūnaitė (Wilno)
Litewska sopranistka, uhonorowana dyplomem Pavarottiego na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Filadelfii w USA. Po studiach w Litewskiej Akademii Muzycznej w Wilnie, artystka rozpoczęła pracę w Teatrze Muzycznym w Kłajpedzie. Następnie kontynuowała studia w USA pod kierunkiem wybitnych wokalistów. 
Solistka wykonała ponad 80 różnych ról i partii sopranu w ponad 300 dziełach wokalnych takich kompozytorów jak: Bach, Handel, Haydn, Rossini, Liszt, Mozart, Verdi, Brahms, Bruckner, Dvořák, Beethoven, Janáček, Penderecki, Berlioz, Poulenc, Webber, Rachmaninoff, Strawinsky. 
Występowała pod batutą największych dyrygentów oraz wraz z najlepszymi europejskimi orkiestrami. Zrealizowała również nagrania CD dla wytwórni na Litwie i w Estonii. 
Asta Krikščiūnaitė aktualnie pracuje na stanowisku profesora śpiewu solowego na Litewskiej Akademii Muzycznej w Wilnie oraz jest przewodniczącą Departamentu Wokalistyki. W 2011 roku artystka została również uhonorowana Litewską Narodową Nagrodą za zasługi dla kultury i sztuki.

 

Renata Marcinkutė-Lesieur (Wilno)
Ukończyła studia z organów i fortepianu na Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie. Następnie kontynuowała swoje studia na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu w klasie organów prof. Heriberta Metzgera. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wielu renomowanych organistów.
Jest laureatem wielu Międzynarodowych Konkursów Organowych, m. in w Kijowie (Ukraina), Mechelen (Belgia), Wilnie (Litwa). 
Renata Marcinkutė Lesieur występuje jako solistka, kameralista, jak również wspólnie z orkiestrami symfonicznymi. Występowała w wielu krajach świata, m. in.: Polsce, Austrii, Niemczech, Włoszech, Francji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Finlandii, Rosji, Stanach Zjednoczonych oraz Meksyku. 
Często prowadzi wykłady i kursy mistrzowskie na zagranicznych Uniwersytetach Muzycznych w Polsce, Austrii, Włoszech czy Szwecji. 
Artystka jest profesorem organów w Akademii Muzycznej w Wilnie, dyrektorem Centrum Muzyki Kościelnej w Wilnie oraz organizatorem licznych festiwali i koncertów: Christopher Summer Festival Sacred Music Hours oraz Recitali w Kościele Św. Kazimierza w Wilnie.

Patronat honorowy nad „V Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie" objął Prezydent RP Andrzej Duda.

W skład Komitetu Honorowego wchodzą: JE Ks. Bp Kazimierz Gurda Ordynariusz Siedlecki, Wicepremier Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Przewodnicząca Sejmowej Komisji Kultury Elżbieta Kruk, Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski oraz Starosta Łukowski Janusz Kozioł. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Mateusz Rzewuski, a organizatorami: burmistrz miasta Łuków Dariusz Szustek oraz Łukowski Ośrodek Kultury.

Sponsorzy Festiwalu: Przedsiębiorstwo Budowlane Konstanty StrusZakłady Azotowe Puławy S.A. oraz PPH Iwonex Drukarnia.

Michał Żurawski

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe