Obchody 228 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Łukowie [FOTO]

  • 8 maja 2019, 16:17 (aktualizacja 15 maja 2019, 16:56)
  • Tomasz Kanadys
Obchody 228 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Łukowie [FOTO]
W dniu 3 maja 2019 r. w Łukowie odbyły się obchody 228 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9:00 Mszą Świętą w Kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Łukowie przy udziale pocztów sztandarowych instytucji i szkół z terenu Powiatu Łukowskiego. Dalsza część obchodów odbyła się pod tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja w Łukowie.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili: Posłowie na Sejm RP: Krzysztof Głuchowski i Sławomir Skwarek oraz Starosta Łukowski Dariusz Szustek. List okolicznościowy od Marszałka Województwa Lubelskiego odczytał Ryszard Szczygieł – radny województwa lubelskiego. Poezję patriotyczną odczytał Jan Janusz Jastrzębski. Ostatnim punktem tej części uroczystości było złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Uroczystość uświetnił występ Towarzystwa Muzycznego im. Antoniego Próchniewicza w Łukowie pod batutą kapelmistrza Tadeusza Bochmana.

W ramach obchodów odbyły się 26. Łukowskie Biegi Uliczne 3 Majowe pod patronatem Burmistrza oraz Rady Miasta Łuków.

Na Placu Solidarności i Wolności w Łukowie odbyła się gra miejska „3-maj się, Konstytucjo”, przygotowana przez Hufiec ZHP Łuków im. Bohaterów Ziemi Łukowskiej. Dwuosobowe zespoły wykonywały różne zadania, związane z historią Polski i historią lokalną oraz wiedzą obywatelską. Najlepsi uczestnicy otrzymali nagrody, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Łukowie.

Popołudniowe spotkanie rozpoczął występ artystyczny z udziałem Jacka Musiatowicza, który wykonał utwory P. Gintrowskiego i J. Kaczmarskiego. Można było obejrzeć pokaz musztry paradnej klas mundurowych Zespołu Szkół w Radoryżu Smolanym, prezentację stoiska 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wystawę tematyczną Muzeum Regionalnego w Łukowie „Niepodległość harcerstwem znaczona” a także „Żywą lekcję historii” obejmującą prezentację broni strzeleckiej i sprzętu łącznościowego, pokaz strzelania oraz tradycyjną szermierkę mieczem sportowym.

Organizatorem obchodów Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Łukowie było Starostwo Powiatowe w Łukowie. Łukowski Ośrodek Kultury był jednym ze współorganizatorów tego wydarzenia.

Foto: Starostwo Powiatowe w Łukowie, Podlasie24, Magnes TV i Łuków24

Tomasz Kanadys

Zdjęcia (89)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe