Noc Świętojańska w Parku Miejskim [FOTO]

  • 25 czerwca 2019, 12:12 (aktualizacja 26 czerwca 2019, 11:22)
  • Iwona Krystecka
Noc Świętojańska w Parku Miejskim [FOTO]
22 czerwca 2019 roku Łukowski Ośrodek Kultury zorganizował, cieszącą się dużym powodzeniem, imprezę plenerową pt. "Noc Świętojańska". Wydarzenie nawiązywało do słowiańskich tradycji powitania lata i obrzędów związanych z letnim przesileniem.

Na scenie łukowskiego amfiteatru mieliśmy okazję podziwiać występy obrzędowych zespołów teatralnych, które czerpią z bogatych tradycji zwyczajów i wierzeń ludowych. Zespół "Jarzębina" z Paszenek zaprezentował spektakl "Sąsiedzi", natomiast wielopokoleniowy teatr "Zawsze Razem" z Woli Gułowskiej przedstawienie "Okrężne u sołtysa". Zebrani widzowie mieli również okazję podziwiać występy muzyczne zespołów "Wiśniewiacy" oraz "Łukowiacy". Ponadto folkową oprawę muzyczną zapewnili Antonio Vivo&DJ Divido.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty wyplatania wianków. Park zaroił się od pań w przepięknych, kolorowych, kwietnych nakryciach głowy. Po rozstrzygnięciu konkursu na najpiękniejszy wianek panie ruszyły korowodem nad Krznę, gdzie wianki puszczano na wodę i wróżono z ich ruchu. Wśród najmłodszych natomiast największym powodzeniem cieszyła się gra "W poszukiwaniu kwiatu paproci" podczas której poszczęściło się wszystkim uczestnikom i nie tylko znaleźli magiczne kwiaty, lecz również otrzymali nagrody.

W między czasie można było podziwiać stroje ludowe i dowiedzieć się wiele o historii regionu przy stoisku Muzeum Regionalnego w Łukowie. Natomiast o pokrzepienie jadłem uczestników imprezy zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich Gózd, których tradycyjne wypieki i potrawy cieszyły się wielkim powodzeniem.

Imprezę zakończyło sobótkowe ognisko, przy którym pieczono kiełbaski. Znaleźli się również śmiałkowie, którzy zgodnie z obyczajem przez ognisko skakali.

Koordynatorką imprezy była Iwona Krystecka.

Iwona Krystecka

Zdjęcia (286)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe