Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 23 sierpnia 2026 03:17

Łukowskie Obchody 163. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego 1863

Łukowskie Obchody 163. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego 1863

Kategorie:

Wydarzenie odbędzie się w czwartek 22 stycznia 2026r. o godz. 8:30 przy Pomniku Powstańców Styczniowych na Placu Narutowicza w Łukowie. W programie: Hymn Polski, etiuda w wykonaniu Teatru Poezji ŁOK, Apel Poległych, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy oraz capstrzyk.

Przypominamy, że Powstanie Styczniowe było największe polskim powstaniem narodowym. Skierowane było przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Zostało ogłoszone Manifestem 22 stycznia 1863 roku, wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Wybuchło 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 roku na Litwie. Trwało do jesieni 1864 roku. Miało ono charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Przez oddziały Powstania Styczniowego przewinęło się około 200 tys. ludzi. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych w walkach, blisko 1 tys. straconych, ok. 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało. Zdarzały się przypadki, że Rosjanie zabijali pojmanych powstańców, dobijali rannych, mordowali lekarzy spieszących im z pomocą, obdzierali do naga zabitych. Po bitwach Rosjanie palili miejscowości, które udzieliły schronienia powstańcom, dokonywali rzezi ludności cywilnej. Niszczono dobra kultury.

W Łukowie w nocy z 22 na 23 stycznia 1863r. oddział w sile 350 powstańców (w tym 60 mieszczan Łukowa, pozostali to szlachta i włościanie z okolicznych wsi oraz powstańczy oddział z Ciechomina) zaatakował wojsko rosyjskie liczące ok. 500 żołnierzy. Próba opanowania miasta okazała się jednak nieudana. Oddziałom carskim udało się zorganizować skuteczną obronę w klasztorze bernardynów, a powstańcy wycofali się z Łukowa. Sławę zyskał wojskowy naczelnik powiatu łukowskiego Ks. Stanisław Brzóska. Warto zaznaczyć, że Łukowianie od samego początku Powstania Styczniowego zaangażowali się w bezpośrednią walkę z zaborcą. W pierwszych dniach działań powstańczych wszyscy urzędnicy łukowscy nosili polskie kokardy. Władze rosyjskie uważały mieszkańców Łukowa za szczególnie związanych z powstaniem. Wielu młodych łukowian zaciągnęło się do oddziałów powstańczych, które na początku toczyły z zaborcą rosyjskim duże bitwy, rzucając do walk setki, a nawet tysiące ludzi. Bitwy odbyły się m.in. pod Gręzówką, Staninem, Fiukówką, Zastawiem, w okolicach Białej Podlaskiej, Siemiatycz oraz Węgrowa. W potyczkach zostali ranni m.in. Ksiądz Stanisław Brzóska i młody pisarz Aleksander Głowacki znany później jako Bolesław Prus. Ludność Łukowa i okolic chętnie pomagała powstańcom, m.in. finansowo oraz przekazując żywność i ubrania. W kwietniu Rosjanie rozbili ostatnie oddziały na Lubelszczyźnie i Podlasiu. Pozostał jedynie oddział Ks. Brzóski. Działał on jeszcze cały rok, ale nie miał już żadnego wpływu na losy powstania. W październiku 1864 r. i ten oddział został wytropiony i rozbity. Niedobitki powstańców, wraz ze swoim dowódcą, udały się w lasy k. Sokołowa Podlaskiego. Tam jeszcze 29 grudnia stoczyli oni ostatnia bitwę powstania pod Przewyżkami. Ostatecznie ks. Brzóskę schwytano 29 kwietnia 1865r. w Spytkach, wraz z czterema innymi powstańcami. Pomimo poniesionej klęski, rozgoryczenia jakie nastąpiło po krwawym stłumieniu powstania, fali prześladowań i rusyfikacji, etos Powstania Styczniowego był źródłem siły i wytrwałości w walce o niepodległość późniejszych pokoleń Polaków. Chwała bohaterom!


Plac Narutowicza, Łuków Łuków, lubelskie
Organizator: Łukowski Ośrodek Kultury
Rozpoczęcie: 22.01.2026 08:30
"Urban Signs". Wystawa street art'u Cezarego Szewczyka w Galerii PROwizorium "Urban Signs". Wystawa street art'u Cezarego Szewczyka w Galerii PROwizorium Sztuka uliczna Cezarego Szewczyka zagości w Galerii PROwizorium w samym środku wakacji. Zapraszamy na wernisaż wystawy "Urban Signs".W samym środku wakacji w naszej Gelerii PROwizorium zagości street art. Swoje wyjątkowe prace zaprezentuje nam jeden z czołowych siedleckich artystów uprawiających sztukę uliczną.Erwiner86 - a właściwie Cezary Szewczyk to artysta wizualny, projektant graficzny i muralista, absolwent Akademii Podlaskiej w Siedlcach oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie, gdzie uzyskał tytuł magistra sztuki. Od ponad dwóch dekad związany ze sztuką miejską, którą traktuje jako punkt wyjścia do własnych poszukiwań formalnych.W swojej twórczości łączy doświadczenia wyniesione z graffiti z projektowaniem graficznym, typografią, ilustracją oraz działaniami przestrzennymi. Inspiracji poszukuje w architekturze, urbanistyce i rytmie współczesnego miasta, przekształcając litery, znaki i struktury wizualne w autorskie kompozycje balansujące między abstrakcją a figuracją.Rozwijany od kilku lat projekt "Letterforms" stanowi główny nurt jego działalności artystycznej przestrzenią nieustannego eksperymentu oraz ewolucji własnego języka wizualnego. Wernisaż wystawy "Urban Signs" Cezarego Szewczyka31 lipca 2026 r. o 19:00 w Galerii PROwizorium ŁOKWystawa dostępna: 31.07. - 24.08.Mecenasem wydarzenia jest Numazu Sushi & Thai Łuków. Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.07.2026 – Data zakończenia wydarzenia: 24.08.2026
"Niech żyje Maastricht!". Nowy koncert André Rieu w Kinie Łuków "Niech żyje Maastricht!". Nowy koncert André Rieu w Kinie Łuków Maestro André Rieu wraca do Kina Łuków z najnowszym koncertem.  Jego Orkiestra Johanna Straussa zachwyci Was wspaniałym występem z rodzinnego Maastricht.Zapraszamy na 20. już retransmisję letniego koncertu André Rieu z Maastricht! Maestro i jego ukochana Orkiestra Johanna Straussa po raz kolejny wystąpią na Vrijthof, słynnym placu tego urokliwego średniowiecznego miasteczka. Co roku wydarzenie to ściąga z całego świata kilkudziesięciu tysięcy miłośników dobrej muzyki. Na szczęście ten wspaniały letni wieczór będzie retransmitowany m.in. do Kina Łuków. Czeka Was więc seans pełen uroczych walców i marszów Johannów Straussów ojca i syna, ale też songi ze słynnych musicali „My Fair Lady” czy „Nędznicy”, jak również inne hity, choćby „Obój Gabriela” Ennia Morricone z filmu „Misja”. Oprócz Platynowych Tenorów i sopranistek o międzynarodowej renomie pojawią się też gwiazdy, które nigdy wcześniej nie występowały na Vrijthof. Nowy show pt. „Niech żyje Maastricht!” to radosny hołd dla rodzinnego miasta Maestra. To będzie spektakularny jubileusz!„Jestem niezwykle podekscytowany tym jubileuszem. W lipcu tego roku po raz 20. zagram nasz letni koncert w Maastricht – mówi André Rieu. – Mam nadzieję, że wyjątkowa atmosfera Vrijthof, najstarszego placu w Holandii, znów poruszy serca i dusze wszystkich widzów. To fantastyczne, że ten koncert będzie można zobaczyć również w kinach na całym świecie, w tym w Polsce, i to już jesienią. Jestem przekonany, że ucieszy on Was tak samo, jak mnie i moją orkiestrę. Niech żyje Maastricht!”.Dla polskich widzów retransmisję poprowadzi jak zwykle Maja Jasińska, która nie tylko jest flecistką w Orkiestrze Johanna Straussa, ale i niezrównaną ambasadorką całego przedsięwzięcia. Dzięki niej zajrzymy za kulisy i wysłuchamy wywiadu z André Rieu, przeprowadzonego przez nią wyłącznie dla polskich widzów kinowych.Czas trwania: około 2 godzin i 50 minut (w tym jedna przerwa)Polskie napisy„Niech żyje Maastricht!” André Rieu i jego Orkiestry Johanna Straussa.Retransmisja nowego koncertu w Kinie Łuków - seanse:24 sierpnia 2026 - 19:0021 września 2026 - 19:005 października 2026 - 19:00Bilety: 40 zł do nabycia w kasie Kina Łuków oraz online TUTAJ  Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.08.2026 19:00
Wernisaż wystawy Józefa Śliza- fotografa Łukowa i Sobótki Wernisaż wystawy Józefa Śliza- fotografa Łukowa i Sobótki Łukowski Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na wyjątkowe wydarzenie kulturalne. Po raz pierwszy na terenie Łukowa zostaną zaprezentowane publicznie fotografie Józefa Śliza – wybitnego dokumentalisty, którego twórczość i życiorys nierozerwalnie splotły się z historią naszego miasta.Józef Śliz (1920–1986) to postać o niezwykle barwnym i bogatym życiorysie. Choć urodził się we Lwowie, to właśnie w Łukowie dorastał i jeszcze przed wybuchem II wojny światowej zainteresował się sztuką fotografii. Posiadał tu swój zakład fotograficzny przy ulicy Kryńskiej (obecnie Jana Pawła II), w którym pracował podczas trudnych lat okupacji. Śliz uwiecznił na kliszy przedwojenne parady wojskowe, zniszczenia wojenne Łukowa, a także codzienne życie jego mieszkańców.Po wojnie artysta przeniósł się na Ziemie Zachodnie, ostatecznie osiadając w Sobótce, gdzie jego zakład fotograficzny działał przez dekady, a nazwisko „Śliz” stało się tam dla wielu synonimem słowa „fotograf”. Był człowiekiem wielu talentów – instruktorem harcerskim, muzykiem grającym na wielu instrumentach, a także pasjonatem motoryzacji przemierzającym trasy słynną Syreną. Charakteryzował się niezwykłym dystansem do siebie, poczuciem humoru i niespożytą energią.Wystawa to niepowtarzalna okazja, aby spojrzeć na świat przez obiektyw człowieka, który z reporterskim zacięciem potrafił dostrzec detale umykające innym. Zbiór jego fotografii to bezcenny dokument epoki, w którym z pewnością wielu mieszkańców odnajdzie ślady dawnego Łukowa. Ekspozycja pozwala „prześlizgnąć się” przez różne etapy życia tego wybitnego fotografa – od skromnych początków na Lubelszczyźnie po jego osiedlenie się na Dolnym Śląsku.Program otwarcia wystawy 27 sierpnia 2026:18:00 – Spotkanie wspomnieniowe z rodziną nieżyjącego artysty. Zapraszamy do wysłuchania osobistych historii o życiu, pracy i niezwykłym charakterze Józefa Śliza. /Sala widowiskowa ŁOK/19:00 – Uroczysty wernisaż wystawy. /Galeria PROwizorium/Wystawa dostępna w naszej Galerii PROwizorium: 27 sierpnia-21 września 2026.Serdecznie zapraszamy do wspólnego odkrywania kadrów z życia Józefa Śliza! Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.08.2026