Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 16:40

Dni Kultury Żydowskiej za nami...

Wernisaż wystawy „Listy do Sali: życie młodej kobiety w nazistowskich obozach pracy”, rozmowa z Esther Fuerster-Ashkenazi oraz spektakl teatralny "Sztetl Kraśnik" w reż. Moniki Nitkiewicz-Mitrut to wydarzenia, które odbyły się 4 listopada w Łukowskim Ośrodku Kultury w ramach Dni Kultury Żydowskiej.
Dni Kultury Żydowskiej za nami...

Wydarzenia zainaugurowały 6. Łukowską Moc Kultury, która potrwa do 13 listopada 2022r.

Wystawa „Listy do Sali: życie młodej kobiety w nazistowskich obozach pracy” poświęcona jest historii Sali Garncarz - młodej Żydówki z Sosnowca. Listy, pocztówki, fotografie i inne dokumenty, które udało jej się zebrać i ocalić podczas pobytu w nazistowskich obozach pracy w latach 1940-1945 są świadectwem dramatu, który dotknął tysiące więźniów zmuszanych do niewolniczej pracy.
Wystawę można oglądać w Galerii PROwizorium do 25 listopada 2022r.

O 18.30 w Sali Widowiskowej ŁOK odbyła się projekcja rozmowy online z Esther Fuerster-Ashkenazi, która dotyczyła współczesnych realiów życia w Izraelu, roli i statusie kobiety w izraelskim społeczeństwie oraz relacjach polsko-izraelskich i wielu innych kulturowych zagadnieniach.  

Spektakl teatralny SZTETL KRAŚNIK w reż. Moniki Nitkiewicz-Mitrut zakończył wydarzenia związane z Dniem Kultury Żydowskiej. W sztuce teatralnej wystąpiły: Zofia Drozd, Kazimiera Hałabis, Teresa Kawęcka, Grażyna Krawczyk, Barbara Lichwa, Stanisława Matysek, Barbara Pulikowska, Halina Sobczyk, reprezentujące zespół teatralny z Kraśnika NOTOCO Senior.

„Sztetl Kraśnik” to wielowymiarowy spektakl o podróży do miejsc, których już nie ma, a jeżeli są, to nie wyglądają jak kiedyś. Jest on też współczesnym spojrzeniem na ludzi, którzy jeszcze kilkadziesiąt lat temu współtworzyli społeczność Kraśnika. W spektaklu wykorzystano fragmenty ksiażek ”Hania, Rosa, Talila. Historie kraśnickich Żydówek” - Mariusza Bieńka; „Skarby” - Patrycji Dołowy; „Na krawędzi chaosu” - Krystyny Modrzewskiej. 



Podziel się
Oceń

Komentarze
Ostatnie komentarze
A Autor komentarza: Adam kruczkowskiTreść komentarza: Brawo EmilkaData dodania komentarza: 01.09.2023, 11:58Źródło komentarza: Emilia Orzeł z ŁOK wystąpiła dla pacjentów szpitala psychiatrycznegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Koncert wspaniały , wysokiej klasy artyści . Niech żałuję kto nie przyszedł bo warto było .Data dodania komentarza: 18.09.2022, 19:18Źródło komentarza: Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /18 września 2022Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Pomyłka w nazwisku Jan Jurczykowski ?Data dodania komentarza: 04.06.2022, 20:18Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria III [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Hmmm, podobno jury ma zawsze rację, ale tym razem nieprzyznanie drugiego miejsca przy takiej liczbie świetnych młodych ludzi to zupełna pomyłka. Na szczęście jest nagranie... Zapis z regulaminu: Jury oceniać będzie wykonawców w kategoriach II, III, IV, przyjmując następujące kryteria oceny:  walory głosowe  dobór repertuaru do wieku i możliwości głosowych  muzykalność  interpretacja  emisja głosu  ogólny wyraz artystyczny No to zobaczcie wyróżnienia i trzecie miejsce.Data dodania komentarza: 04.06.2022, 17:31Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria II [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: jkaTreść komentarza: fajna impreskaData dodania komentarza: 27.05.2022, 18:55Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Niech ktoś zatrzyma to szaleństwo głosowania na Zuzannę i Nataszę, to uwłacza tym dzieciom i temu konkursowiData dodania komentarza: 24.05.2022, 20:32Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]
Najwyżej oceniane artykuły